بهترین رشته های علوم تجربی در آکادمی سیمیا

معرفی و بررسی بهترین رشته های دانشگاهی در زمینه تجربی

محتوای جدول

امروزه دانش‌آموزان و داوطلبان برای تضمین آینده‌ شغلی و کسب درآمد بیشتر به دنبال ورود به پردرآمدترین رشته‌ها هستند. از این رو کسب درآمد یکی از اهداف مهم دانش‌آموزان برای شرکت در آزمون کنکور است.

به همین خاطر بازار کار رشته‌ تجربی بیشترین طرفداران را در بین داوطلبین کنکور سراسری دارد. اما باید بدانیم که پزشکی تنها رشته‌ی پردرآمد گروه تجربی نیست. در این مقاله قصد داریم :

معرفی 10 رشته از بهترین رشته های علوم تجربی :

داروسازی

در میان بهترین رشته های تجربی داروسازی بازار کار گسترده‌تری دارد. به گونه‌ای که جز اولین و پردرآمدترین رشته‌ها به حساب می‌آید. داروسازان در حوزه‌های ارائه‌ خدمات دارویی، مشاوره‌ی دارویی، بررسی روش‌های داروسازی و ضعف‌های احتمالی در رژیم‌های دارو درمانی فعالیت می‌کنند.

در حال حاضر از بین 90% فارغ‌التحصیلان این رشته، حدود 80 درصد آن‌ها در کارخانه‌های داروسازی و مابقی در دیگر صنایع داروسازی، آرایشی و کارهای اجرایی وزارت بهداشت و درمان مشغول به کار هستند.

از گرایش‌های تخصصی این رشته به شیمی دارویی، داروسازی بالینی، داروشناسی فارماسیوتیکس، فارماکوگنوزی، داروسازی هسته‌ای، سم‌شناسی کنترل دارو، بیوتکنولوژی دارویی، نانوفناوری دارویی و اقتصاد و مدیریت دارو می‌توان اشاره کرد.

پزشکی

رشته پزشکی گل سرسبد در بین بهترین رشته های علوم تجربی است که طرفداران زیادی هم دارد. سختی و دشواری این رشته بعد از قبولی شروع می‌گردد. دانشجویان این رشته باید به مدت 7 سال دروس تئوری و عملی را در دانشگاه و بیمارستان بگذرانند تا بتوانند عنوان دکتری را دریافت کنند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در زیرگروه‌های پردرآمدی مانند: تخصص زیبایی، گوش، حلق و بینی و پوست و مو ادامه تحصیل بدهند و درآمد بیشتری کسب کنند.

بیشتر بدانید: تحصیل در رشته پزشکی خارج از کشور

دندانپزشکی

دندانپزشکی بهترین رشته تجربی و از رشته‌های پردرآمد است. فارغ‌التحصیلان این رشته باید به صورت تخصصی در این حرفه مشغول به کار شوند. داوطلبان این رشته باید بدانند که کار با دندان بسیار حساس است و به همین دلیل علاقه‌مندان به دندانپزشکی باید در ظریف‌کاری و هنر دست مهارت کافی داشته باشند تا به دندان آسیب نرسد.

پیراپزشکی

طبق تحقیقات انجام شده، رشته‌های پیراپزشکی جز پردرآمدترین مشاغل به شمار می‌آیند. از طرفی فارغ‌التحصیلان این رشته دیگر محدودیت‌های رشته پزشکی از قبیل: هزینه کردن در دانشکده‌های پزشکی، مشارکت در طرح‌های پزشکی و پرداخت بیمه‌ تخلفات پزشکی را ندارند.

به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود این رشته که جزو بهترین رشته های تجربی است، رشد 37 درصدی داشته باشد. از زیر شاخه‌های این رشته می‌توان به فیزیوتراپی، شنوایی‌سنجی، علوم آزمایشگاهی، هوشبری، اتاق عمل، اعضای مصنوعی، گفتار درمانی، کار درمانی، پرستاری، مامایی، علوم تغذیه، بینایی‌سنجی، رادیولوژی، رادیوتراپی و ساخت پروتزهای دندانی اشاره کرد.

فیزیوتراپی

یکی دیگر از بهترین رشته های علوم تجربی که بازار کار خوبی هم دارد‌ فیزیوتراپی است. از آن جا که آمار پیری در کشور به شدت بالا رفته است، پیش‌بینی می‌شود که این رشته رشد 36 درصدی داشته باشد.

این رشته در واقع شاخه‌ای از رشته پزشکی است که نیاز به مواد شیمیایی ندارد و فقط با عوامل فیزیکی مانند: گرما، سرما، الکتریسیته، نور، عوامل مکانیکی و ورزش به درمان عضلات و اعصاب اندام‌های بدن بیماران کمک می‌کند. فارغ‌التحصیلان بعد از گذراندن دوره‌ طرح و داشتن 6 سال سابقه کار در بیمارستان‌‌ها و مراکز درمانی می‌توانند اقدام به تأسیس کلینیک تخصصی کنند.

بیشتر بدانید : سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲

پرستاری

رشته پرستاری یکی دیگر از بهترین رشته های علوم تجربی است که فارغ‌التحصیلان آن موظف به مراقب از بیماران هستند. در سال‌های قبل این کار به مدرک و گذراندن دوره‌های خاص نیاز نداشت.

اما با توجه به اهمیت کار پرستاران در سلامت و درمان بیماران، داشتن مدرک الزامی شده است. طول دوره‌ تحصیل در این رشته 4 سال است که با واحدهای عملی و تئوری همراه است. البته این شغل به علت داشتن ساعات کاری بالا، شیفت‌های شبانه، سروکار داشتن با انواع بیماری‌ها و… جز مشاغل سخت به حساب می‌آید.

مامایی

مامایی یکی دیگر از بهترین رشته های تجربی است که در زمینه‌های گسترده‌ای از جمله: مشاوره‌، آموزش، مراقبت، حمایت، درمانگری و تحقیقاتی دارد. دانشجویان این رشته از بین بانوان پذیرفته می‌شوند.

حیطه‌ وظایف این افراد از قبل بارداری تا 6 سالگی کودک ادامه پیدا می‌کند. متقاضیان این رشته باید صبر، حوصله و آمادگی جسمانی بالایی داشته باشند تا بتوانند از عهده‌ مسئولیت‌ها بربیایند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در مراکز بهداشتی، طرح‌های پزشک خانواده، بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مربی بهداشت مدارس و کارشناس بهداشت خانوداه مشغول به کار شوند.

رادیولوژی

یکی دیگر از بهترین رشته های علوم تجربی رادیولوژی است. رادیولوژی علمی است که به واسطه‌ آن از نقاط مختلف بدن و اعضای داخلی تصویربرداری می‌شود. در حال حاضر این رشته پیشرفت بسیار زیادی کرده، چون این تصاویر برای تشخیص و درمان بیماری‌ها ز اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بازار کار این رشته‌ تجربی بسیار خوب است. فارغ‌التحصیلان کاردانی و کارشناسی رادیولوژی می‌توانند در بیمارستان‌های دولتی، خصوصی و مراکز تصویربرداری مشغول به فعالیت شوند.

علوم آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی یکی از بهترین رشته های علوم تجربی است و رشته‌ای خوب و پردرآمد است. در حال حاضر آزمایشگاه‌های مجهزی گسترش یافته‌اند که فرصت شغلی بسیار خوبی را برای فارغ‌التحصیلان این رشته فراهم کرده‌اند.

برای تأسیس آزمایشگاه‌های تشخیص پزشکی فقط افرادی که در رشته‌های پاتولوژی و علوم آزمایشگاهی مدرک دکترای حرفه‌ای داشته باشند می‌توانند از وزارت بهداشت مجوز فعالیت بگیرند.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

دامپزشکی

رشته دامپزشکی یکی از بهترین رشته های علوم تجربی است که موقعیت یک کشور را با سطح و نوع غذای مردم آن محک می‌زنند. به همین دلیل سلامت مواد غذایی از اهمیت زیادی برخوردار است. پروتئین‌های حیوانی بخش اعظم خوراک مردم را تشکیل می‌دهد.

در این زمان است که می‌توان به اهمیت و ضرورت دامپزشکان پی برد. به همین دلیل دامپزشکان نقش مهمی در حفظ محیط زیست و همچنین تحقیقات پایه‌ پزشکی ایفا می‌کنند.

فارغ‌التحصیلان این رشته در سازمان‌های دامپزشکی، مؤسسه‌های تحقیقات و تولید واکسن، شرکت‌های تولید دارو و فرآورده‌های دامی، آزمایشگاه‌های تشخیص بیماری‌های دامی و بیماری‌های انسانی می‌توانند مشغول به کار و فعالیت شوند.

بهترین رشته های علوم تجربی

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم 10 رشته از بهترین رشته های علوم پایه تجربی را به همراه بازار کار آن‌ها مورد بررسی قرار دهیم. اما همیشه به طور قطع نمی‌توان گفت که چه رشته‌هایی خوب یا بد هستند. میزان موفقیت هر فرد‌ به علاقه، مهارت، توانایی و تلاش آن‌ها بستگی دارد. بنابراین باید قبل از انتخاب رشته‌ تحصیلی مهارت‌های لازم، توانمندی‌ها، بازار کار، طول دوره‌ تحصیل و جایگاه آن در جامعه را مورد ارزیابی قرار دهید.

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور به درستی پاسخ دهند.

بیشتر بدانید : دروس تخصصی کنکور انسانی

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور تجربی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

 

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط