سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ در اکادمی سیمیا

معرفی و بررسی سوالات مطرح شده در کنکور تجربی سال 1402

محتوای جدول

پس از برگزاری کنکور سراسری، مشاوران و کارشناسان کنکور شروع به تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ می‌کنند. بررسی سطح دشواری و سختی سوالات کنکور تجربی در نوبت‌های مختلف کنکور به داوطلبان کمک می‌کند علاوه بر این که بهبود روند مطالعه و برنامه‌ریزی خود را بهتر کنند، به داوطلبان در این آزمون سراسری اجازه می‌دهد تا ملاحظه کنند وضعیت دیگر داوطلبان در کنکور سال 1402 چگونه بوده است.

بسیاری از داوطلبانی که در کنکور سراسرس ۱۴۰۲ در گروه آزمایشی تجربی شرکت کرده‌اند، نمی‌دانند سطح دشواری و سختی سوالات این آزمون از دیدگاه دیگر داوطلبان به چه صورت است. چون اگر درسی برای مثال شیمی برای ایشان سخت بوده برای دیگر افراد نیز به این صورت بوده است یا نه.

این دسته از افراد می توانند از طریق تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ که به تفکیک دروس مختلف ارائه می‌شود، علاوه بر این که از علایق و استعداد خود در درس‌ها مطلع می‌شوند، می‌توانند تصمیم بگیرند در کنکور سراسری چه رشته‌ای را انتخاب کنند.

با توجه به تغییراتی بسیاری که در کنکور 1402 اعمال شد، کارشناسان کنکور سراسری سعی داشتند تا در این مقاله سطح سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ را در تمامی دروس این گروه آزمایشی تحلیل کنند تا داوطلبان با آگاهی از سطح سوالات و شرایط دیگر داوطلبان بتوانند انتخاب رشته بهتری داشته باشند.

بیشتر بدانید : پیش‌بینی سوالات کنکور

درس‌‌های و سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ :

مانند سال‌های گذشته امسال نیز بیشترین داوطلبان شرکت‌کننده در کنکور سراسری متعلق به رشته تجربی بوده است که از میان 915 هزار و 151 نفر داوطلب کنکور سراسری امسال 450 هزار و 577 نفر متعلق به رشته تجربی بودند.

در ادامه این مقاله دروس تخصصی مربوط به رشته تجربی کنکور 1402 را تحلیل و بررسی می‌کنیم. در یک مقایسه کلی می‌توان گفت سخت‌‌ترین دروس تجربی در کنکور امسال به ‌ترتیب درس‌های زیر بوده است.

• ریاضی

• شیمی

• زیست

• فیزیک

•  زمین شناسی 

در جدول زیر هم سطح دشواری سوالات سخت کنکور را آورده‌ایم که راحت‌تر بتوانید آن‌ها را بررسی کنید.

سطح سوالات کنکور تجربی سال 1402

نام درس/سطح سوالات ساده متوسط سخت

زمین شناسی 6 36 56

ریاضیات 1 4 96

زیست شناسی 4 40 54

فیزیک 12 45 40

شیمی 5 29 64

بیشتر بدانید : دروس تخصصی کنکور انسانی

تحلیل سوالات درس زیست شناسی :

سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ در درس زیست شناسی از نظر بیش از 50 درصد داوطلبان سخت بود. 42 درصد از داوطلبان این درس را همان طور که پیش‌بینی می‌شد اعلام کردند. اگر یک نگاه تحلیل به سوالات زیست بیندازیم متوجه می‌شویم که 18 سوال از تصاویر کتاب زیست به داوطلبان داده شده بود.

در کنکور تجربی امسال صورت سوالات زیست نسبتا طولانی‌تر شده بود که باعث شد اهمیت زمان‌بندی بیشتر شود به این صورت که داوطلبان باید زمان خود را بیش از پیش مدیریت کنند تا درگیر صورت سوال نشوند و زمان زیادی از دست ندهند.

برای پاسخ به سوالات زیست کنکور 1402 بر اساس نظر داوطلبان نیاز بود که تسلط خوبی به متن کتاب داشته باشند. زیست شناسی کنکور امسال از کنکور دی‌ماه دشوارتر ارزیابی شد. سوالات درس زیست‌شناسی بر اساس موارد زیر انتخاب شده بودند:

• 18 سوال از زیست انسانی

• 3 سوال از زیست جانوری

• 12 سوال از ژنتیک

• 5 سوال از زیست گیاهی

تحلیل سوالات درس زمین شناسی

تحلیل سوالات درس زمین شناسی

با مرور سوالات زمین‌ناسی در طی سالیان گذشته سوالات پیچیده و سختی را مشاهده نکردیم. در حالی که در کنکور 1402، 5 سوال سخت برای درس زمین‌شناسی طرح شده بود. این موضوع نیز داوطلبان زیادی را دچار شوکه کرد.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

تحلیل سوالات درس ریاضیات

سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ درس ریاضی برای رشته تجربی عجیب و غریب سخت طراحی شده بود. اما بر اساس دشواری می‌توان آن را هم‌سنگ سوالات تیرماه سال گذشته دانست اما نکته قابل توجه اینجاست که مدل سختی سوالات تغییر کرده بود و باید از این منظر موضوع را بررسی کرد.

سختی سوالات کنکور تجربی 1401 به این علت بود که طراحی سوالات بر اساس مطالب خارج از کتاب شکل گرفته بود و برای حل زمان زیادی را طلب می‌کرد. اما در کنکور 1402 سوالات با ایده های جدیدی طراحی شده بودند و بیشتر این سوالات نیز وضعیت مشابهی داشتند.

سوالات پایه سخت بودند و بخش مثلثات نیز بسیار پیچیده طراحی شده بود. مبحث دنباله و معادلات نیز از نظر داوطلبان سخت بود، اما بخش آمار و احتمال تا حدود زیادی قابل پیش‌بینی بود. بر اساس پیش‌‌بینی‌ها درصد‌های خیلی بالایی را در درس ریاضی مشاهده نکردیم.

تحلیل سوالات درس فیزیک

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ درس فیزیک چالش خاصی نداشته و مشابه کنکور سال قبل بوده است. بسیاری از داوطلبان کنکور سطح سوالات فیزیک را متوسط ارزیابی کرده بودند.

در سوالات فیزیک امسال 6 سوال ساده نیز وجود داشت که بسیاری را خوشحال کرده بود. 15 سوال فیزیک از پایه دوازدهم داده شده بود و پایه‌های یازدهم و دهم به ‌ترتیب هر کدام 10 و 5 سوال را به خود اختصاص داده بودند. سطح سوالات تا حدودی شبیه به کنکور دی ماه سال گذشته بود.

بیشتر بدانید: تحصیل در رشته پزشکی خارج از کشور

تحلیل سوالات درس شیمی

در ادامه تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ به درس شیمی می‌رسیم. بسیاری از داوطلبان عقیده داشتند که سطح سوالات به تیر و دی ماه سال گذشته نزدیک بوده اما پیچیدگی‌های خاصی داشته که باعث شده از سوالات سال پیش سخت‌‌تر به‌ نظر برسد.

البته در سوالات شیمی هم حل مسئله وجود داشته و هم سوالات مفهومی. این مورد در درس شیمی خلاف رشته ریاضی در سطح متعادلی اتفاق افتاده است، اما همچنان حل مسائل آن به وقت زیادی نیاز داشته است.

سوالاتی که از ترکیبات آلی مطرح شده بود از نظر داوطلبان تا حدی پیچیده قلمداد شد. سوالات مبحث شمارشی نیز نیاز داشت که داوطلبان تسلط کافی به متن کتاب درسی را داشته باشند.

سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲

کلام پایانی

در تحلیل سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲ می‌توان گفت یکی از ویژه‌ترین نکات قدرت حل مسئله دانش‌آموز و چند بعدی بودن آن بوده است. کمتر درسی بود که نسبت به سال گذشته سوالات ساده‌‌تری طراحی شده باشد. نکته مهم درباره کنکور امسال این بود که متوجه شدیم سوالات کنکور درحال تغییر به‌ سمت سوالات مفهومی هستند.

در سال‌‌های گذشته از طریق حفظ مطالب به تست‌‌های کنکور در بسیاری از دروس می‌شد پاسخ داد. اما از قرار معلوم هر چقدر که بیشتر پیش می‌رویم دیگر چنین قابلیتی وجود ندارد و برای پاسخ صحیح باید سوالات کنکور را تحلیل کرد.

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور به درستی پاسخ دهند.

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور تجربی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط