خلاصه نویسی دروس ریاضی در آکادمی سیمیا

اهمیت خلاصه نویسی ریاضی

محتوای جدول

خلاصه نویسی دروس ریاضی، برای یادگیری هرچه بهتر ریاضی و موفقیت در کنکور نقش مهمی را ایفا می‌کند. خلاصه نویسی دروس ریاضی فرایندی است که اطلاعات و مفاهیم ریاضی را در آن به طور مختصر و کاملا دقیق و با ذکر کامل عبارات و نماد های ریاضی متناسب به صورت خلاصه و جامع و کامل بیان می‌شود.

با خلاصه نویسی می‌توان مسائل پیچیده و سخت ریاضی را به مسائل راحت تر و قابل فهم تر تبدیل کرد. با خلاصه نویسی همچنین مرور درس ها به راحتی انجام می‌پذیرد و آمادگی داوطلبان و دانش آموزان برای شرکت در کنکور سراسری و تست زنی نیز افزایش پیدا می‌کند.

اهمیت خلاصه نویسی دروس ریاضی :

خلاصه نویسی در هر مطلبی به فهم بهتر و یادگیری عمیق تر آن کمک می‌کند. با استفاده از خلاصه نویسی دروس ریاضی می‌توانیم قوانین ریاضی را به شکلی ساده تر به صورت مجموعه‌ی کاملی از عبارات کوتاه و قابل فهم تبدیل کنیم.

به همین سبب می‌توانیم در یادگیری ریاضی و فهم مسائل پیچیده آن پیشرفت خوبی را شاهد باشیم. در خلاصه نویسی دروس ریاضی بهتر مباحث و مطالب هر جلسه را به طور خلاصه اما کامل برای خود یادداشت کنید، این کار باعث می‌شود در هنگام بازگشت به مطالعه‌ی این مطلب سردرگم نشوید.

با این روش آزمون های بهتری را نیز پشت سر می‌گذارید، به طوری که اگر خلاصه نویسی برای هر درس انجام داده اید، قبل از آزمون با یک نگاه می‌توانید بفهمید که در کدام موضوعات تسلط کامل دارید و کدام موضوعات را باید تمرین دوباره داشته باشید.

با خلاصه نویسی، انتقال مفاهیم ریاضی به دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری نیز بهتر، ساده تر و سریع تر انجام خواهد شد و داوطلبان و دانش آموزان نیز مطالب را عمیق تر و بهتر فرا می‌گیرند.

بنابراین یادگیری خلاصه نویسی و رعایت کردن نکات مهم آن می‌تواند کمک های بسزایی در زمینه آزمون سراسری برای تمامی داوطلبان و دانش آموزان داشته باشد. در ادامه‌ی این مقاله، مهم ترین روش ها و نکات خلاصه نویسی دروس ریاضی را برای شما شرح داده ایم.

مراحل خلاصه نویسی ریاضی :

مراحل خلاصه نویسی ریاضی

مراحل خلاصه نویسی ریاضی را می‌توان در چهار دسته قرار داد:

1. فهم مسئله
در مرحله‌ی اول فهمیدن مسئله بسیار مهم است. شما باید این اطمینان را داشته باشید که مسئله‌ی پیش رو را کاملا متوجه شده‌اید و فهمیده‌اید که مسئله از شما چه چیزی می‌خواهد. در صورت نیاز می‌توانید برای فهم کامل، از سوالات کمکی در این مرحله کمک بگیرید.

2. شناخت اطلاعات مهم
در این مرحله باید اطلاعات و مفاهیم مسئله را به درسی و کامل تشخیص دهیم. تشخیص این اطلاعات مهم مسئله به ما کمک می‌کند که خلاصه نویسی کامل تری داشته باشیم و مسئله را به درستی حل کنیم. با گذشت زمان این شناخت در ما تقویت می‌شود و به راحتی می‌توان از این مرحله عبور کرد.

3. مشخص کردن روش حل مسئله
پس از ان که مسئله را به درستی فهمیدیم و اطلاعات مهم و اصلی آن را به درستی شناختیم نوبت آن رسیده که روش حل مسئله را مشخص کنیم. این روش با توجه به اطلاعات مراحل قبل به دست می‌آید و بهتر است از صحیح ترین روشی که به ذهنتان می‌رسد استفاده کنید. روش حل مسئله شامل استفاده به جا از قوانین ریاضی، فرمول ها یا الگوریتم های خاص است.

4. خلاصه نویسی
در مرحله‌ی آخر باید خلاصه ای از 3 مرحله‌ی قبل را به درستی بنویسید، یعنی خلاصه ای از مسئله، چیزی که از مسئله فهمیده‌اید، اطلاعات مهم مسئله و در نهایت روش حل آن. این خلاصه نویسی با استفاده از نمادها و عبارات ریاضی صورت می‌گیرد تا اطلاعات برای شخص خواننده قابل فهم و کامل باشد.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

مهارت های مورد نیاز برای خلاصه نویسی ریاضی :

انجام خلاصه نویسی دروس ریاضی، نیازمند یک سری مهارت ها است که به بهبود عملکرد در این کار کمک می‌کند. این مهارت ها با تمرین و تکرار و البته تجربه تقویت می‌شوند. این مهارت ها عبارتند از:

1. توانایی فهم مسائل ریاضی
مهم ترین مهارت در خلاصه نویسی، توانایی فهم و درک صحیح مسائل ریاضی است. داوطلبان و دانش آموزان باید توانایی فهم عبارات، متون و قوانین و مفاهیم ریاضی را برای درک بهتر آن داشته باشند. مسلم است که اگر این توانایی را در خود تقویت نکنید، خلاصه نویسی و حل مسئله عملا بی فایده خواهد بود.

2. تسلط بر علامت گذاری در ریاضی
تسلط بر عبارات و نماد ها و علامت های ریاضی بسیار واجد اهمیت می‌باشد. دانش آموزان و داوطلبان باید قادر باشند از این علامت گذاری ها در جای درست و به طور صحیح استفاده کنند.

3. تحلیل اطلاعات ریاضی
توانایی تحلیل مسائل و اطلاعات ریاضی یک اصل بسیار مهم در خلاصه نویسی دروس ریاضی است. شما باید توانایی استخراج اطلاعات به شکل صحیح را از مسائل و عبارات داشته باشید تا بتوانید بهترین راه حل را برای مسئله برگزینید.

4. سازماندهی و ساختاردهی اطلاعات
توانایی سازماندهی و ساختاردهی اطلاعات برای درک کامل مسائل ریاضی بسیار مهم است. ممکن است با خطا در این قسمت، از انتخاب راه حل درست باز بمانید.

راهکار ها برای بهبود مهارت خلاصه نویسی در ریاضی :

راهکار ها برای بهبود مهارت خلاصه نویسی در ریاضی

برای پیشرفت و بهبود مهارت خلاصه نویسی در دروس ریاضی می‌توانید از روش های زیر بهره بگیرید:

1. تمرین بر روی متون ریاضی
با مطالعه و تمرین بر روی متون ریاضی مختلف، می‌توانید مهارت خلاصه نویسی را تقویت کنید و به کار خود سرعت ببخشید. با مطالعه‌ی بر روی متن ها و مسائل مختلف، با انواع عبارات و مفاهیم آشنا می‌شوید و با حل مسائل مختلف خلاصه نویسی را در خود تقویت می‌کنید.

2. بهره گیری از روش های مختلف خلاصه نویسی
استفاده از روش هایی همچون تکنیک های خلاصه نویسی پاراگرافی، استفاده از عبارات کلیدی، استفاده از نمودار ها و جدول ها و تجزیه مسائل می‌تواند به بهبود عملکرد شما در خلاصه نویسی کمک کند.

3. حل تمارین و مسائل ریاضی با نوشتن خلاصه
یکی از روش های کمک کننده در این مرحله، حل مسائل و تمرین های ریاضی همراه با نوشتن خلاصه است. در این روش پس از آن که مسئله را حل کردید، سعی کنید خلاصه ای از راه های رفته و روش حل و در نهایت نتیجه‌ی آن برای خودتان بنویسید.

تمامی موارد گفته شده در فوق، به مهارت خلاصه نویسی دروس ریاضی شما کمک می‌کند. بهتر است با تقویت آن ها، خود را به خوبی برای آزمون سراسری آماده کرده و از رقبا جلو بیفتید.

خلاصه نویسی دروس ریاضی

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور به درستی پاسخ دهند.

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور تجربی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط