خلاصه نویسی دروس انسانی در آکادمی سیمیا

بهترین روش برای خلاصه نویسی دروس کنکور انسانی

محتوای جدول

کنکور فرصتی برای افراد شایسته‌ای است که بتوانند لیاقت واقعی خود را کسب کنند. امروزه کنکور به یکی از رقابت‌های تنگاتنگ تبدیل شده‌است. انسانی جزو رشته‌هایی می‌باشد که بعد از رشته تجربی بیشترین شمار متقاضی را به خود دارد.

به همین دلیل تنها درس خواندن مکرر کمکی به موفقیت شما در این مرحله از زندگی‌تان نمی‌کند. روش‌های متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها شما قادر به شکست غول کنکور خواهید بود.

خلاصه نویسی دروس از روش‌هایی است که بیشتر مشاورین این حوزه شما را دعوت به این روش می‌کنند. برای اینکه با خلاصه نویسی دروس انسانی آشنایی بهتری داشته‌باشید، از شما می‌خواهیم تا این مقاله در سایت آکادمی سیمیا را از دست ندهید.

خلاصه نویسی چیست؟

قبل از اینکه با خلاصه نویسی دروس انسانی آشنا شویم. بهتر است تا تعریفی از اینکه خلاصه نویسی چیست؟ داشته‌باشیم. به طور کلی خلاصه برداری یعنی تیتر مباحث مهم را فرد یادداشت کند و بخش‌های مهم باقی مطالب را به صورت خلاصه‌وار بنویسد.

خلاصه نویسی زمانی درست است که مطالب به طور دقیق اما در تعداد کلمات کم‌تر و مفهومی‌تر نوشته شود. منظور از کامل بودن مفاهیم یعنی اینکه فرد به هنگام مرور نیازی به مرور کل کتاب را نداشته‌باشد.

بیشتر بدانید : دروس تخصصی کنکور انسانی

فواید خلاصه نویسی به چه صورت است؟

فواید خلاصه نویسی به چه صورت است؟

خلاصه نویسی دروس انسانی فواید بسیاری دارد و همین مزایا افراد را تشویق به انجام این کار می‌کند. اولین نکته مثبت آن اطمینان از یادگیری مطالب است. چرا که با خلاصه نویسی به زبان خود، شما این اطمینان را خواهید داشت که مطالب خوانده شده را به خوبی فرا گرفته‌اید.

از طرفی با کمک این روش دقت در مطالعه به مقدار زیادی افزایش می‌یابد. همانطور که می‌دانید که دروس انسانی نسبت به باقی رشته‌ها بیشتر است. در نتیجه خلاصه نویسی دروس انسانی مرور آسانی در پی خواهد داشت و مطالب را در کم‌ترین زمان می‌توانید جمع آوری کنید.

چه زمانی بهتر است تا خلاصه نویسی دروس انسانی را انجام دهیم؟

چه زمانی بهتر است تا خلاصه نویسی دروس انسانی را انجام دهیم؟

یکی از اصول خلاصه نویسی دروس انسانی توجه به زمان نوشتن خلاصه است. برخی از داوطلبان عادت بر این دارند که همزمان با مطالعه مطلب مورد نظر خود، خلاصه نویسی آن را نیز انجام می‌دهند. این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود چرا که این دسته از یادداشت‌ها به طور معمول مفصل و به هم ریخته است.

دلیل این کار انتخاب زمان نامناسب برای خلاصه نویسی دروس انسانی می‌باشد. در واقع بهترین زمان، وقتی است که شما حداقل یک دور مطلب مورد نظر را خوانده باشید و روی مطالب تسلط خوبی داشته‌باشید.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

خلاصه نویسی دروس انسانی به چه طریقی است؟

خلاصه نویسی دروس انسانی به چه طریقی است؟

روش خلاصه نویسی برای هر درسی با یکدیگر متفاوت است و هر شخصی روش خلاصه نویسی مخصوص به خود را دارد. با این حال قواعد خاصی برای خلاصه نویسی می‌باشد.

اولین کاری توجه به کلمات مهم و کلیدی است چرا که همان کلمات کلیدی را می‌توانید در قالب عبارت‌های کوتاه یادداشت کنید. برای سادگی مفهوم قادر به رسم جدول و نمودار هستید. خلاصه نویسی دروس انسانی به شرح زیر می‌باشند.

روش خلاصه نویسی کتاب عربی

اولین درسی که برای خلاصه نویسی دروس انسانی حیاتی است، درس عربی می‌باشد. این درس از دو قسمت قواعد و ترجمه تشکیل شده‌است. برای خلاصه نویسی قسمت ترجمه، یکبار به طور دقیق درس را مطالعه کنید و کلمات مهم و فراموش شدنی را یادداشت فرمایید.

همانطور که از قسمت قواعد مشخص است، این بخش یک دستورالعمل برای ساخت افعال امری، ماضی و مضارع یا دیگر قواعد مربوطه می‌باشد. برای این قسمت نیز رسم نمودار کمک بسیاری به جهت یادگیری عمیق شما می‌کند.

شیوه خلاصه نویسی کتاب روانشناسی

روانشناسی یکی از درس‌هایی است که برای داوطلبان رشته انسانی بسیار جذاب می‌باشد. این درس در کنکور ضریب دو دارد. از طرفی برای کسانی که به رشته روانشناسی علاقمند هستند، یادگیری این کتاب بسیار حائز اهمیت است.

در نتیجه یکی از کارهای مهم برای یادگیری این درس، خلاصه نویسی می‌باشد. شما می‌توانید از روش درختی برای این درس استفاده کنید. به این طریق که بعد از خواندن کتاب به طور دقیق هر تیتر را بر روی برگه یادداشت کرده و مطابق آموزه‌های خود یک توضیحی بابت هر عنوان بنویسید.

نحوه خلاصه نویسی کتاب فلسفه و منطق

یکی از غول‌های رشته انسانی،کتاب فلسفه و منطق است. به دلیل سختی، این درس دارای ضریب پنج می‌باشد. به همین دلیل بسیاری از داوطلبان کنکور سعی بر این دارند تا درصد مناسبی را در این درس داشته‌باشند.

یکی از راه‌ها، خلاصه نویسی است. خلاصه نویسی زمانی اتفاق می‌افتد که شما درس را به طور کامل مرور کرده‌اید. به دلیل شباهت زیاد و روابط متن‌ها به یکدیگر شما می‌توانید، ابتدا نموداری رسم کنید. سپس مطالب مهم هر پاراگراف را نوشته در صورت مربوط بودن به یکدیگر هر بخش را بهم وصل کنید.

بیشتر بدانید : سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲

سبک خلاصه نویسی کتاب علوم اجتماعی

علوم اجتماعی، درسی است که در عین ساده بودن یکی از دروس مهم برای رشته انسانی محسوب می‌شود. برای انجام خلاصه نویسی این درس ابتدا هر عنوان را دو بار به صورت روزنامه‌وار مطالعه کنید. بعد از آن هر درس را به طور دقیق بخوانید و خلاصه نویسی را از زبان خودتان انجام دهید. هر چه خلاصه نویسی شما کامل‌تر و دقیق‌تر باشد، مراحل جمع بندی و مرور شما با سرعت بالاتری رخ می‌دهد.

شیوه خلاصه نویسی کتاب فارسی

کتاب فارسی از بخش‌های متعددی همچون آرایه، دستور، تاریخ و لغت تشکیل شده‌است. هر کدام از این بخش‌ها به روش‌های مختلفی قابل خواندن هستند. برای مرور و مطالعه لغت و املا شما قادر به تهیه فلش کارت‌هایی خواهید بود تا هر روز آن‌ها را مرور کنید تا این مفاهیم را از یاد نبرید. برای خلاصه نویسی بخش تاریخ ادبیات نیز بعد از خواندن این بخش می‌توانید هر اثر را با نام نویسنده بر روی کاغذی بنویسید.

سخن آخر

خلاصه نویسی دروس انسانی

برای موفقیت در کنکور راه‌های زیادی وجود دارد. با این حال تمامی این مراحل موفقیت آمیز نیستند و قبولی فرد را تضمین نمی‌کنند. خلاصه نویسی دروس انسانی از گام‌هایی است که کمک شایانی به این جهت به شما می‌کند.

دروس رشته انسانی بسیار فرار بوده و نیاز به تکرار دارند. از طرفی به دلیل حجم انبوه هر درس در صورت مرور هر کتاب به صورت ریز و جزئی وقت بسیاری از بین می‌رود. در نتیجه پیشنهاد بسیاری از مشاوران کنکور استفاده از روش خلاصه نویسی است.

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور به درستی پاسخ دهند.

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور انسانی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور انسانی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

 

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط