نکات کلیدی دروس ریاضیات کنکور تجربی در آکادمی سیمیا

نکات مهم در دروس ریاضیات کنکور تجربی

محتوای جدول

شاید بتوان ریاضیات را بعد از درس زیست‌شناسی، ترسناک‌ترین درس برای دانش‌آموزان رشته‌ی تجربی دانست. دلیل مشخصی وجود ندارد اما اکثر دانش‌آموزان معمولا در این درس ضعف‌هایی بنیادی دارند و اگر به نکات کلیدی دروس ریاضیات کنکور تجربی تسلط کافی نداشته باشید، احتمال این که بتوانید در این مبحث درصد خوبی را به دست آورید، بسیار کم می‌باشد.

از آنجایی که این درس از نقاط ضعف دانش‌آموزان است و بسیاری از آن‌ها هنوز نتوانسته‌اند به قدر نیاز در این مبحث پیشرفت کنند، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی نکات کلیدی دروس ریاضیات کنکور تجربی بپردازیم تا بتوانیم کمکی هرچند کوچک را به دانش‌آموزان عزیز میهنمان ایران عرضه کرده باشیم. با ما همراه باشید.

ریاضیات، ترسناک و غیرقابل فهم :

یکی از احساساتی که تقریبا بین اکثر دانش‌آموزان نسبت به درس ریاضی مشترک است، این است که غالبا احساس می‌کنند که این درس را به سختی می‌فهمند یا این که می‌فهمند، اما هنگامی که با یک مسئله یا یک تست مواجه می‌شوند به هیچ عنوان نمی‌توانند آن را حل کنند.

از آنجایی که سیستم آموزشی ما پر از اشکال و کمبود است و دروسی مثل ریاضی کاملا خشک و بدون هیچ نشاطی به دانش‌آموزان تدریس می‌شود، از این رو دانش‌آموزان نیز تمایل کمتری به حل مشکلات خود در این مبحث دارند و ترجیح می‌دهند که شرایط را همانگونه که هست، به حال خود بگذارند و تغییری در آن ایجاد نکنند.

بررسی نکات کلیدی دروس ریاضیات کنکور تجربی:

بررسی نکات کلیدی دروس ریاضیات کنکور تجربی

با عنوان کردن این مباحث، سعی می‌کنیم تا علاوه‌ بر آشنا کردن شما با بودجه‌بندی دروس ریاضیات کنکور تجربی، نکاتی کلیدی را نیز برای مطالعه‌ی این درس به شما پیشنهاد دهیم.

بیشتر بدانید : پیش‌بینی سوالات کنکور

بودجه‌بندی ریاضیات کنکور تجربی:

یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی در شروع مطالعه‌ی هر درس، آشنایی با بودجه‌بندی آن است. آشنایی با بودجه‌بندی در واقع مسیر را برای شما روشن خواهد کرد. بدین صورت که شما با آشنا شدن با بودجه‌بندی، می‌توانید تشخیص دهید که کدام مبحث ارزش صرف زمان بیشتری را دارد و کدام مبحث را بهتر است که زمان کمتری برای آن صرف کنید. با دانستن بودجه‌بندی، می‌توانید یک دیدگاه کلی به برنامه‌ی مطالعاتی خود داشته باشید. در ادامه، تعداد سوالات اختصاص یافته به هر پایه را در درس ریاضیات کنکور تجربی بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

لازم به ذکر است که مجموع سوالات ریاضی کنکور تجربی، تعداد ۳۰ سوال می‌باشد.

• تعداد سوالات ریاضی دهم

طراحان کنکور معمولا ۷ تست را به پایه‌ی دهم اختصاص می‌دهند.

• تعداد سوالات ریاضی یازدهم

یکی از مهم‌ترین پایه‌ها در درس ریاضیات کنکور تجربی، پایه‌ی یازدهم است. هر سال به طور میانگین حدود ۱۵ سوال به این پایه اختصاص یافته است که دقیقا ۵۰ درصد سوالات را شامل می‌شود.

• تعداد سوالات ریاضی دوازدهم

تعداد سوالات ریاضی که از پایه‌ی دوازدهم طرح می‌شود، به طور میانگین ۸ سوال می‌باشد.

با توجه به مطالبی که بیان شد، به راحتی می‌توان متوجه شد که مباحث ریاضیات سال یازدهم، اهمیت ویژه‌ای را در کنکور تجربی دارند. با توجه به این که تعداد ۱۵ سوال از ۳۰ سوال ریاضیات کنکور تجربی از این پایه طرح می‌شود، بهتر است تا زمان قابل توجهی را برای مطالعه‌ی این پایه اختصاص دهید. در ادامه‌ی این موضوع، پایه‌های دهم و دوازدهم نیز تقریبا از لحاظ اهمیت، در یک سطح قرار می‌گیرند.

با این که آشنایی با بودجه‌بندی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما نکات کلیدی دروس ریاضیات کنکور تجربی به همینجا ختم نمی‌شود. در ادامه، به بررسی باقی این نکات خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : دروس کنکور تجربی

بیشتر بدانید : راهنمایی برای حل سوالات دشوار کنکور تجربی

نحوه‌ی مطالعه‌ی ریاضیات کنکور تجربی:

نحوه‌ی مطالعه‌ی ریاضیات کنکور تجربی

یکی از مباحثی که تمامی دانش‌آموزان بر روی آن حساسیت می‌ورزند، نحوه‌ی مطالعه است. در واقع بیشترین مشکل و مصیبت زمانی حاصل می‌شود که درسی را به روش و دیدگاهی اشتباه مطالعه می‌کنیم و پس از نفهمیدن اصل مطلب، در مراحل بعدی دچار مشکلات اساسی می‌شویم.

پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد درک عمیق مباحث ریاضیات دارید و می‌خواهید در کنکور نتیجه‌ی خوبی را کسب کنید، این درس را طبق مراحل ذیل مطالعه فرمایید:

• مطالعه درسنامه و حل مثال‌های موجود

از هر منبعی که درس ریاضی را مطالعه می‌کنید، طبیعتا بهتر است تا کاملا به درسنامه و مثال‌های آن تسلط کافی داشته باشید. سعی کنید تا هر کدام از مثال‌های درسنامه را چندین بار حل کرده تا کاملا آن را درک کنید و به روش حل مسلط شوید.

• یادداشت نکات درسنامه

بعد از مطالعه‌ی کامل درسنامه، نکات موجود در آن و برداشت کلی خود را کاملا مرتب یادداشت کنید تا علاوه بر نظم گرفتن ذهنیتتان نسبت به مبحثی که مطالعه کردید، دیگر نیازی به مرور کامل درسنامه نباشد و فقط به نکاتی که یادداشت کرده‌اید مراجعه کنید.

• حل تمرین

بعد از یادداشت نکات درسنامه، شروع به حل کردن مهم‌ترین تمرینات کنید. هر کدام از تمریناتی که موفق به حل آن نشدید را علامت‌گذاری کرده و هر کدام را که موفق شدید نیز، مجدد حل کنید تا به طور کامل به ملکه‌ی ذهن شما تبدیل شود.

• یادداشت نکات حل تمرین

یکی از مهم‌ترین نکات کلیدی دروس ریاضیات کنکور تجربی، یادداشت و بررسی نکات تمریناتی است که موفق به حل کردن آن‌ها نشده‌اید. این تمرینات معمولا حاوی نکات ریز و مهمی هستند که همین نکات در روز کنکور، به عامل تفاوت بین یک دانش‌آموز قوی و یک دانش‌آموز ضعیف تبدیل می‌شوند. این نکات را یادداشت کنید و به طور کامل بر روی آن‌ها تسلط پیدا کنید.

• حل مجدد تمرینات سخت

تمریناتی را که موفق به حل کردن آن‌ها نشده بودید، پس از بررسی نکات کلیدی داخل آن‌ها، مجددا حل کنید تا از تسلط خود اطمینان پیدا کنید.

• حل تست‌های سال‌های گذشته

حل تست‌های سال‌های گذشته

پس از این که با مطالعه‌ی درسنامه و حل تمرین به مطالب مطرح شده تسلط پیدا کردید، به همان شیوه‌ی حل تمرین، این بار تست‌های سال‌های گذشته را حل کنید تا ضمن قوی‌تر شدن در مبحث، با سوالات ادوار گذشته نیز آشنایی پیدا کنید.

سخن آخر :

از آنجایی که ریاضیات یکی از مهم‌ترین دروس کنکور تجربی است و دانش‌آموزان نیز مشکلات زیادی در رابطه با این درس دارند، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی نکات کلیدی دروس ریاضیات کنکور تجربی بپردازیم. امیدواریم مطالب گفته شده، مفید واقع شده باشند.

در کلاس‌های پزشکی آکادمی سیمیا، دانش‌آموزان با یادگیری مفاهیم پایه و اصولی پزشکی، آمادگی لازم برای شرکت در کنکور پزشکی را کسب می‌کنند. با استفاده از متدهای آموزشی مدرن و نوین، این آموزشگاه به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا درک عمیقی از مفاهیم پزشکی پایه داشته باشند و برای موفقیت در کنکور پزشکی آماده شوند.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط