نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی در آکادمی سیمیا

نکات مهم در دروس زیست شناسی کنکور تجربی

محتوای جدول

وقتی که صحبت از کنکور تجربی به میان می‌آید، همه ذهن‌ها به سمت درس بسیار مهم و پرنکته‌ی زیست شناسی معطوف می‌شود. تقریبا تمامی دانش‌آموزان برتر رشته‌ی تجربی، به واسطه‌ی این که زمان زیادی را صرف این درس می‌کنند، درصدهای خوبی را نیز در آن کسب کرده و رقابت شدیدی بین شرکت‌کنندگان بر سر این درس وجود دارد.

جدا از این که باید به تمامی مطالب این درس تسلط داشته باشید تا بتوانید تست‌های آن را به بهترین نحو پاسخ بدهید، احاطه داشتن بر یکسری نکات کلیدی و مهم در مورد درس زیست شناسی نیز می‌تواند عملکرد شما را بهبود بخشد.

از همین رو، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به بررسی نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی بپردازیم تا گامی هر چند کوتاه، در راستای پیشرفت دانش‌آموزان و شرکت‌کنندگان کنکور برداشته باشیم. اگر شما نیز مشتاق دانستن این نکات هستید، با ما همراه باشید.

نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی:

نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی

کنکور تجربی با کنکور ریاضی نقاط اشتراک زیادی دارد. برای مثال مباحث ریاضی، فیزیک و شیمی کنکورهای تجربی و ریاضی، می‌توانند بسیار به هم نزدیک بوده و به تبع، تست‌های آن‌ها نیز به هم نزدیک باشند. تفاوت بزرگی که این دو کنکور با یکدیگر دارند، در درس زیست شناسی است. از همین رو، می‌توان زیست شناسی را اصلی‌ترین درس کنکور تجربی دانست.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، میان دانش‌آموزانی که قصد دارند برای رشته‌های پرمتقاضی مانند پزشکی و داروسازی اقدام کنند، رقابت شدیدی در درس زیست شناسی وجود دارد و هر قدر که شما اطلاعات بیشتری راجع به این درس داشته باشید، یک قدم بیشتر از باقی رقبای خویش به سمت هدف خود حرکت کرده‌اید. در ادامه، با بررسی تعدادی از نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی، شما را با این مبحث بیشتر آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بدانید : پیش‌بینی سوالات کنکور

بودجه‌بندی درس زیست شناسی کنکور تجربی:

بودجه‌بندی درس زیست شناسی کنکور تجربی

اولین چیزی که باید به صورت کامل بر آن احاطه داشته باشید، بودجه بندی درس زیست شناسی کنکور است. با آگاهی از تعداد سوالاتی که از هر مبحث مطرح می‌شود، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که چه مقدار زمان را برای هر کدام از این مباحث در نظر بگیرید. در ادامه، شما را با بودجه‌بندی درس زیست شناسی کنکور تجربی آشنا خواهیم کرد.

لازم به ذکر است که درس زیست شناسی، تعداد ۴۵ سوال را به خود اختصاص داده است که داوطلبان باید در زمان تقریبی ۴۵ دقیقه (یک دقیقه به ازای هر سوال) به تست‌ها پاسخ دهند. همچنین توجه داشته باشید که بودجه‌بندی ذیل، بر اساس موضوعات است و به تفکیک پایه‌ها نیست.

• بدن انسان
مبحث بدن انسان، به طور تقریبی ۱۳ تست را در کنکور به خود اختصاص خواهد داد.

• زیست شناسی گیاهی
مبحث زیست شناسی گیاهی، تقریبا ۶ تست را در کنکور به خود اختصاص می‌دهد.

• زیست شناسی جانوری
طراحان معمولا تعداد ۵ سوال را به زیست شناسی جانوری اختصاص می‌دهند.

• ژنتیک
پیش‌بینی می‌شود که طراحان تعداد ۴ سوال را به مبحث ژنتیک اختصاص دهند.

• مباحث سلولی و مولکولی
مباحث سلولی و مولکولی حدودا ۶ سوال را شامل می‌شوند.

• تست‌های ترکیبی
از نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی که باید به آن واقف باشید، این است که طراحان علاقه‌ی زیادی به مطرح کردن تست‌های ترکیبی دارند و این بخش، تقریبا ۱۱ تست را به خود اختصاص می‌دهد.

با توجه به مطالبی که مطرح شد، به راحتی می‌توان متوجه شد که باید کاملا به مباحث مسلط باشید؛ چرا که یکی از بیشترین سهم‌ها را تست‌های ترکیبی تشکیل می‌دهند و در صورتی که به یکی از مباحث تسلط کافی نداشته باشید، تعداد زیادی از تست‌ها را از دست خواهید داد.

همچنین از دیگر نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی، می‌توان به این اشاره کرد که مبحث بدن انسان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. زیرا تعداد ۱۳ تست که واقعا تعداد زیادی است را به خود اختصاص می‌دهد. علاوه بر آن، تست‌های ترکیبی نیز می‌توانند این مبحث را شامل شوند و از همین رو این تعداد، می‌تواند از ۱۳ عدد نیز بیشتر باشد.

در ادامه به مباحث بیشتری راجع به نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید : دروس کنکور تجربی

بیشتر بدانید : راهنمایی برای حل سوالات دشوار کنکور تجربی

مطالعه‌ی درس زیست شناسی کنکور:

مطالعه‌ی درس زیست شناسی کنکور

از دیگر نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی که باید در مورد آن بدانید، نحوه‌ی مطالعه‌ی دروس زیست شناسی است. در ادامه به تعدادی از این نکات اشاره خواهیم کرد.

• به صورت موضوعی مطالعه کنید

سعی کنید تا مباحث را به صورت موضوعی و منسجم مطالعه کنید. برای مثال، مبحث بدن انسان را جدا، و مبحث زیست شناسی گیاهی را نیز جدا مطالعه کنید. این امر باعث می‌شود تا به انسجامی کلی و ذهنی منظم دست پیدا کنید.

• نکته برداری کنید

از دیگر نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی، این است که حتما باید نکته برداری انجام دهید. زیست شناسی درسی بسیار حجیم است و اگر نکته برداری نکنید، در ماه‌های پایانی که فرصت بسیار کم است برای مرور مباحث به مشکل برخورد خواهید کرد.

• زیست شناسی را به صورت مفهومی مطالعه کنید

شاید در نگاه اول، زیست شناسی درسی حفظی باشد و نیازی به مفهومی مطالعه کردن آن نداشته باشید. اما تست‌هایی که در سال‌های اخیر مطرح شده است، نشان داده که تنها دانش‌آموزانی می‌توانند در درس زیست شناسی خوب عمل کنند که مفهوم درس را درک کرده باشند. به خصوص در سوالات ترکیبی که با چندین مبحث به صورت یکجا سروکار دارید.

• از ابزارهای کمک آموزشی بهره بگیرید

یکی دیگر از نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی، این است که حتما باید از ابزارهای کمک آموزشی بهره بگیرید تا بتوانید درس را به صورت ملموس‌تر مطالعه کنید. این ابزارها شامل انیمیشن‌ها، عکس‌ها و تصاویری است که دروس را به صورت واضح به نمایش در می‌آورند تا دانش‌آموز به درک خوبی در مورد مطالبی که مطالعه کرده است دست پیدا کند.

سخن آخر :

در این مطلب سعی کردیم تا شما را تعدادی از نکات کلیدی دروس زیست شناسی کنکور تجربی آشنا کنیم. امیدواریم که آن‌ها را به صورت جدی به کار گرفته و در این درس، به تسلطی کافی دست پیدا کنید.

در کلاس‌های پزشکی آکادمی سیمیا، دانش‌آموزان با یادگیری مفاهیم پایه و اصولی پزشکی، آمادگی لازم برای شرکت در کنکور پزشکی را کسب می‌کنند. با استفاده از متدهای آموزشی مدرن و نوین، این آموزشگاه به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا درک عمیقی از مفاهیم پزشکی پایه داشته باشند و برای موفقیت در کنکور پزشکی آماده شوند.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

 

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط