نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی در آکادمی سیمیا

نکات مهم در دروس فیزیک کنکور تجربی

محتوای جدول

برای هر دانش‌آموزی که در کشور عزیزمان ایران مشغول به تحصیل است، کنکور یکی از دغدغه برانگیزترین امتحاناتی است که در طول تحصیل خود در آن شرکت خواهد کرد.

از آنجایی که این آزمون سراسری رشته و محل تحصیل شما را تعیین خواهد کرد، طبیعتا باید حساسیت به خصوصی روی آن به خرج داده و اهمیت زیادی را برای آن قائل باشید؛ چرا که کنکور، مخصوصا در رشته‌ای مانند رشته‌ی تجربی، آزمونی پررقابت است و برای آن که از آن سربلند بیرون بیایید، باید به ریزترین نکات نیز توجه داشته باشید.

بررسی نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی :

از آنجایی که هر کدام از دروس کنکور، نکات مرتبط به خودش را دارد، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی بپردازیم و این درس را به طور تخصصی مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم در انتها، مطالب ارزشمندی را در مورد نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی به دست آورده باشید.

چرا درس فیزیک در کنکور تجربی اهمیت بالایی دارد؟

بررسی نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی

یکی از سوالاتی که شاید ذهن شما را به خود مشغول کرده باشد، این است که چرا باید برای درس فیزیک در کنکور تجربی اهمیت بالایی قائل باشیم. در واقع بین دروس تخصصی، درس فیزیک می‌تواند به راحتی به عنوان نقطه‌ی قوت شما قرار بگیرد چرا که برخلاف درس زیست، نکات حفظی کمتری را دارد و همچنین نسبت به درس ریاضی، قابل لمس‌تر می‌باشد. از همین رو ما همواره به دانش آموزان پیشنهاد می‌کنیم که حساسیت ویژه‌ای را نسبت به نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی به خرج دهند.

نکات مربوط به بودجه‌بندی:

اولین چیزی که یک دانش‌آموز کنکوری باید به آن احاطه داشته باشد، نکات مربوط به بودجه‌بندی کنکور است. یکی از بخش‌های نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی نیز بدین قرار می‌باشد و کسی که قصد شرکت در کنکور تجربی را دارد، باید به بودجه بندی مسلط بوده تا بتواند تصمیمات درست‌تری نسبت به نحوه‌ی مطالعه و زمان‌بندی خود بگیرد. چرا که هر چه سوالات یک فصل بیشتر باشد، به تبع آن فصل ارزشمندتر بوده و می‌توان زمان بیشتری را برایش صرف کرد.

لازم به ذکر است که تعداد کل سوالات درس فیزیک در کنکور تجربی، ۳۰ سوال است.

• فیزیک دهم تجربی
معمولا طراحان کنکور، تعداد ۸ سوال را برای درس فیزیک دهم تجربی در نظر می‌گیریند.

• فیزیک یازدهم تجربی
در سال‌های اخیر مشاهده شده که طراحان کنکور علاقه دارند تا تعداد ۹ سوال را از این پایه طرح کنند.

• فیزیک دوازدهم تجربی
پرسوال‌ترین پایه، فیزیک دوازدهم تجربی است. طراحان معمولا تعداد ۱۳ سوال، یعنی نزدیک به ۵۰ درصد سوالات را به این پایه اختصاص می‌دهند.

با توجه به مطالب عنوان شده، می‌توان گفت که نکات مهم در دروس فیزیک کنکور تجربی بدین قرار است که پایه‌ی دوازدهم به واسطه‌ی تعداد سوالات بالایی که دارد، ارزش بیشتری نسبت به باقی پایه‌ها پیدا می‌کند و بهتر است تا زمان ویژه‌ای را صرف مطالب این پایه کنید. پس از دوازدهم نیز، فیزیک دهم و یازدهم تقریبا در یک جایگاه قرار می‌گیرند.

بیشتر بدانید : پیش‌بینی سوالات کنکور

نکات مربوط به شیوه‌ی مطالعه:

نکات مربوط به شیوه‌ی مطالعه

از دیگر مطالبی که حتما باید مدنظر داشته باشید، شیوه‌ی مطالعه‌ی این درس است. از نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی می‌توان به این اشاره کرد که به دلیل حجم مطالب بالا، دانش‌آموز حتما باید نکات هر فصل را یادداشت کرده باشد تا در ماه‌های پایانی، فقط به مرور این نکات بپردازد و دیگر نیازی به مطالعه‌ی کامل یک مبحث که می‌تواند وقت زیادی را از شخص بگیرد، نداشته باشد.

از دیگر نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی می‌توان به این اشاره کرد که باتوجه به شباهت زیاد سوال‌های کنکور به یکدیگر، خوب است که هر تستی را که به هر نحوی با آن مشکل داشته‌اید، در جایی یادداشت کنید تا در فرصت مناسب، به مطالعه و بررسی نکات آن‌ها بپردازید. یادداشت کردن تست‌های مختلف و ساخت یک گنجینه‌ی تست، از کارهای مرسومی است که رتبه‌های برتر کنکور آن را به صورت روتین انجام می‌دهند.

یکی دیگر از نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی که می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد، مشاهده‌ی ویدیوهای آموزشی است. علاوه بر ویدیوهایی که برای آموزش مباحث کنکور مشاهده می‌کنید، خوب است ویدیوهایی را نیز درباره‌ی بررسی و شبیه‌سازی پدیده‌های فیزیکی که در حال مطالعه‌ی آن هستید، تماشا کنید.

فیزیک در واقع علم طبیعت است و وقتی که شما به درک بالا و درستی نسبت به این پدیده‌ها برسید، قطعا حل سوالات نیز برای شما بسیار آسان‌تر خواهد بود و می‌توانید راحت‌تر و سریع‌تر به جواب درست برسید.

بیشتر بدانید : دروس کنکور تجربی

بیشتر بدانید : راهنمایی برای حل سوالات دشوار کنکور تجربی

نکات مربوط به مدیریت زمان:

نکات مربوط به مدیریت زمان

علاوه بر نکاتی که باید در مورد بودجه‌بندی و شیوه‌ی مطالعه بدانید، یکی دیگر از نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی، نکات مربوط به مدیریت زمان است. همانطور که می‌دانید، بسیاری از داوطلبان با این که از سطح علمی بالایی برخوردار هستند، اما باز هم نمی‌توانند نتیجه‌ی مطلوب و مورد نظر خود را کسب کنند چرا که در بحث مدیریت زمان دچار ضعف می‌باشند.

معمولا سوالات فیزیک کنکور تجربی را می‌توان به دو بخش سوالات تحلیلی و سوالات حفظی تقسیم بندی کرد. شیوه‌ی برخورد شما با هر کدام از این دو دسته، باید متفاوت باشد و به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در این بخش نحوه‌ی مناسب دست و پنجه نرم کردن با هر کدام از این دسته‌ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

• سوالات تحلیلی

سوالات تحلیلی، در واقع سوالاتی هستند که نیاز است شما با داشتن اطلاعاتی نظیر مقادیر اولیه و شرایط حاکم بر مسئله، چیزی را محاسبه کرده و مقدار نهایی را به دست آورید. این سوالات می‌توانند زمان زیادی را برای رسیدن به نتیجه‌ی نهایی بطلبند. از همین رو، اگر در تلاش اول نتوانستید پاسخ را به دست آورید، طبیعی است و اجازه دارید کمی بیشتر بر روی سوال تمرکز کنید.

• سوالات حفظی

سوالاتی که از تعاریف و مفاهیم فیزیک طرح شده‌اند و یا پاسخ آن‌ها را می‌دانید و به سرعت می‌توانید جواب دهید، یا این که پاسخ آن‌ها از ذهن شما رفته است. در صورتی که پاسخ سوال از ذهن شما رفته بود، ترجیحا زمان زیادی را صرف فکر کردن به آن نکنید.

سخن آخر:

علاوه بر سخت‌کوشی دانش‌آموز، نکات کلیدی نیز می‌توانند تاثیر بالایی بر موفقیت شرکت‌کنندگان کنکور سراسری داشته باشند. از همین رو، تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به نکات کلیدی دروس فیزیک کنکور تجربی بپردازیم و این موضوع را برای شما شفاف‌تر کنیم. امیدواریم مطالب گفته شده، مفید واقع شده باشند.

در کلاس‌های پزشکی آکادمی سیمیا، دانش‌آموزان با یادگیری مفاهیم پایه و اصولی پزشکی، آمادگی لازم برای شرکت در کنکور پزشکی را کسب می‌کنند. با استفاده از متدهای آموزشی مدرن و نوین، این آموزشگاه به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا درک عمیقی از مفاهیم پزشکی پایه داشته باشند و برای موفقیت در کنکور پزشکی آماده شوند.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط