برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی در آکادمی سیمیا

راهنمایی برای بهبود عملکرد و کسب نتیجه مطلوب

محتوای جدول

اولین سوالی که پیش می‌آید این است که اصلا چرا برنامه ریزی؟ بدون برنامه ریزی در مسیر کنکور و درس خواندن ممکن است بارها و بارها گمراه شوید و یا اصلا این مسیر را اشتباه بروید. در حالی که برنامه ریزی مانند نقشه‌ی راه برای شماست و شما را به مقصد می‌رساند.

حال در این مقاله سعی داریم به مبحث برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی بپردازیم، راهی که شاید خیلی ها در آن به سوالات زیادی بر بخورند و اطلاعات کافی برای مواجهه با آنها را نداشته باشند. آمار ها نشان می‌دهد 70% از کسانی که دوبار بیشتر در کنکور شرکت کرده‌اند، در سال های بعد به مراتب رتبه های آن ها بدتر شده است.

این آمار اهمیت خواندن این مقاله را چند برابر می‌کند. ما سعی کردیم بخشی از تجربیات و مواردی که یک برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی، نیاز به آن دارد را در اینجا برای شما بیان کنیم.

بیشتر بدانید : دروس تخصصی کنکور انسانی

برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی :

با توجه به سخنانی که گفته شد، مسائل و مشکلاتی که بر سر راه داوطلبان پشت کنکوری قرار دارد به مراتب سخت تر از دانش آموزان است. برای حل کردن و پشت سر گذاشتن آنها، قدم اول این است که این مشکلات را بشناسیم:

1) پشت کنکوری ها از فضای مدرسه و تدریس دبیران فاصله گرفته‌اند. نکات مهم و کنکوری را فراموش و از مدرسه، فقط جزوه ها و یادداشت ها برایش باقی‌مانده است.

2) نظم در زندگی پشت کنکوری ها به سختی پیدا می‌شود. یک دانش آموز، در یک ساعت مشخص به مدرسه می‌رود، در یک ساعت مشخص ناهار میخورد، برای درس خواندن ساعت مشخصی دارد و به طور کلی زندگی وی دارای نظم است.

3) برای داوطلبان پشت کنکوری فشاری از جانب اطرافیان، مدرسه، معلم و … وجود ندارد یا به عبارتی زور بالای سر ندارند. این مسئله باعث می‌شود داوطلبان پشت کنکوری از جدیت کمتری برای درس خواندن برخوردار باشند.

4) معمولا پشت کنکوری ها مشاور ندارند و به همین دلیل در مواقع سردرگمی و یا حتی ابتدای راه، نمی‌توانند راه درست را از غلط تشخیص دهند.

5) پشت کنکوری ها نسبت به داوطلبان سال دوازدهم، استرس بیشتری را متحمل می‌شوند، عواملی مانند ترس از نتیجه‌ی بدتر، قضاوت اطرافیان و … می‌تواند این نگرانی ها را تشدید کند.

بیشتر بدانید : سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲

امکانات و مقدمات :

برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی

داوطلبان پشت کنکوری در قدم اول باید منابع و جزوات خود را به روز و مطابق با آخرین تغییرات کتب درسی تهیه کنند. به روزرسانی منابع به این معنی‌ست که اگر با کتاب و یا جزوه ای در سال های گذشته ارتباط برقرار نمی‌کردیم، نسبت به تغییر آن اقدام کنیم. البته در این باره بهتر است از نظرات دیگران و مشاوران کمک بگیریم.

در این دوره لازم است که برای زندگی خود برنامه داشته باشید و کارهایتان را طبق برنامه و نظم خاصی پیش ببرید. بهره‌مندی از یک مشاور با تجربه نیز کمک بسیار بزرگی به پیشرفت شما می‌کند و می‌تواند در رعایت کردن این نظم نقش مهمی را برای شما ایفا کند.

بهتر است داوطلبان پشت کنکوری حتما در آزمون های آزمایشی معتبر ثبت نام کنند. در این صورت می‌توانید با برنامه‌ی معتبر این آزمون ها پیش رفته و از اول تابستان تا حدودا پایان اسفند ماه این برنامه را بگذرانید.

با رعایت کردن این نکات سعی بر نزدیک شدن هرچه بیشتر به فضای کنکوری داریم.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

نکات قابل توجه پشت کنکوری ها

نکات قابل توجه پشت کنکوری ها

باید توجه داشته باشید که برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی در آزمون سراسری؛ فرق چندانی با سال های گذشته نمی‌کند، بلکه شما در اصل باید در نحوه‌ی درس خواندن، منابع، تست زنی و… تغییر ایجاد کنید. اگر همین ها را مانند سال قبل انجام دهید نتیجه همچنان تغییری نمی‌کند! حال اینکه می‌گوییم باید در نحوه‌ی درس خواندن و تست زنی تغییر ایجاد کنید به چه معناست:

1) در برخی موضوعات یا درس ها با توجه به نتایج آزمون سراسری سال گذشته احساس ضعف می‌کنید یا به خوبی وقت مطالعه‌ی آن را نداشته اید، الان وقت آن رسیده که در این فرصت به دست آمده آن ها را تقویت کنید و مباحث جا مانده را بخوانید.

2) شما در این فرصت به دست آمده می‌توانید تست زنی خود را تقویت کنید. انجام تست های متنوع تر و بیشتر برای هر سر فصل و موضوع می‌تواند به سرعت عمل و دانش شما در این زمینه بیافزاید.

3) در صورت نیاز، برای تقویت تست زنی می‌توانیم از منبع دوم کمک بگیریم. برخی منابع با توجه به تست های خوبی که دارند اما از سطح بالایی برخوردار نیستند و بهتر است در این موارد منبع خود را تغییر داده و خود را با کتاب های دشوار تر بسنجیم و آماده کنیم.

4) در بعضی موارد برای تقویت تمامی مراحلی که گفته شد نیاز به حضور فیزیکی یک مدرس است. با توجه به اینکه در دوران پشت کنکور، از کلاس درس دور هستید و به معلم ها دسترسی ندارید، در صورت نیاز شرکت در کلاس های تقویتی و یا کلاس های خصوصی و حتی فیلم های آموزشی می‌تواند به شما کمک کننده باشد.

بیشتر بدانید : پیش‌بینی سوالات کنکور

در روز چند ساعت برای کنکور درس بخوانیم؟

در روز چند ساعت برای کنکور درس بخوانیم؟

ساعات مطالعه‌ در برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی، بستگی به خودتان و توانایی هایتان دارد. نکات مهم تر این است که هر زمانی که برای مطالعه صرف می‌کنید مفید باشد و بهترین استفاده را از آن داشته باشید. اما به طور کلی ساعات مطالعه افراد پشت کنکوری باید بیشتر از افراد کنکوری باشد.

زیرا فرد کنکوری مجبور است بخشی از زمان خود را در روز به مدرسه و انجام تکالیف مربوط به آن اختصاص دهد اما فردی که پشت کنکوری محسوب می‌شود کاملا زمان خود را در اختیار دارد و می‌تواند با برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی بهترین استفاده را از آن داشته باشد.

بیشتر بدانید: تحصیل در رشته پزشکی خارج از کشور

سخن پایانی

همانطور که می‌دانید رشته‌ی تجربی آمار بیشترین داوطلبان آزمون سراسری را هر ساله به خود اختصاص می‌دهد و این کار داوطلبان را به خصوص داوطلبان پشت کنکوری را بسیار سخت می‌کند. موفق شدن در این آزمون و رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه نیازمند هدف، پشتکار و برنامه ریزی جامع و کاملی است که این خصوصیات تنها با تداوم و پیوستگی در این راه امکان پذیر است. سعی کنید در این دوره، برنامه‌ی شخصی خود را داشته باشید.

برنامه ریزی پشت کنکوری تجربی

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور به درستی پاسخ دهند.

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور تجربی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط