دروس عمومی رشته تجربی در آکادمی سیمیا

دروس عمومی رشته تجربی 1403

محتوای جدول

اکادمی سیمیا با ارائه دروس عمومی رشته تجربی، شما را در تقویت مباحث مهم عمومی و پایه‌ای مرتبط با رشته تجربی یاری می‌کند. با استفاده از روش‌های آموزشی متنوع و تدریس توسط اساتید مجرب و مشاوره رایگان ، اکادمی سیمیا به شما کمک می‌کند تا در دروس عمومی رشته تجربی به بهترین شکل پیشرفت کنید.

نتیجه آزمون کنکور سراسری به عنوان یکی از رویدادهای مهم آموزشی در بین دانش‌آموزان سال آخر دوره متوسطه اهمیت بسیار بالایی دارد. این آزمون در بین دانش‌آموزان، به عنوان دروازه ورود به دانشگاه‌های برتر کشور شناخته می‌شود و در این ماراتن دانش‌آموزان می‌توانند توانایی و استعداد خود را در رشته تحصیلی مورد علاقه به نمایش بگذارند.

در این بین کنکور تجربی شامل دروس عمومی و تخصصی می‌شود که بنابر تصمیم برنامه‌ریزان، دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۳ حذف شده است و ضریب آنها در سوابق تحصیلی داوطلبان اثر می‌گذارد. بر این اساس ما در این مقاله قصد داریم که نقش دروس عمومی رشته تجربی 1403 را در کنکور سراسری مورد بررسی قرار دهیم تا شما داوطلبان از اهمیت آنها در طول دوران تحصیل غافل نشوید.

آخرین تغییرات کنکور 1403 :

آخرین تغییرات کنکور 1403

با وجود حذف دروس عمومی تمام رشته‌های تحصیلی اعم از ریاضی و فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی از کنکور سراسری 1402، اما و اگرهایی درباره تغییرات کنکور 1403 وجود دارد. به طوری که مجلس، طرح بازگشت مجدد دروس عمومی به کنکور 1403 را ارائه کرده است که البته هنوز قطعی نشده است.

بیشتر بدانید : دروس تخصصی کنکور انسانی

طبق اعلام سازمان سنجش کنکور 1403 طبق شرایط زیر برگزار می‌شود:

• افزایش تاثیر سوابق تحصیلی: طبق آخرین تغییرات کنکور، قرار بر این است که تاثیر سوابق تحصیلی (معدل کتبی پایه دوازدهم) در کنکور 1403 افزایش یابد و به 50 درصد برسد.

• الکترونیکی شدن کنکور 1403: یکی از تغییرات اساسی که قرار است در کنکور 1403 اجرایی شود، الکترونیکی شدن فرآیند برگزاری کنکور و حذف دفترچه کاغذی است. البته سازمان سنجش برای اجرای این طرح نیاز به زیرساخت‌های بسیار قوی دارد.

• حذف دروس عمومی از دفترچه کنکور 1403: طبق آخرین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، در کنکور از دروس عمومی، سوال طرح نمی‌شود اما در عوض سهم دروس عمومی در سوابق تحصیلی داوطلبان افزایش می‌یابد. اما مجلس تصمیم گرفته که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را لغو کند و شرایط کنکور به وضعیت قبل از کنکور 1402 بازگردد و از دروس عمومی در کنکور سوال طرح شود که البته قطعی نیست.

بیشتر بدانید : سوالات کنکور تجربی ۱۴۰۲

تاثیرات حذف دروس عمومی از کنکور رشته تجربی :

تاثیرات حذف دروس عمومی از کنکور رشته تجربی

حذف دروس عمومی رشته تجربی و سایر رشته‌های علوم انسانی و ریاضی از کنکور سراسری بسیاری کمک کننده به داوطلبان خواهد بود. در شرایطی که دانش‌آموزان در حال مطالعه و جمع‌بندی دروس تخصصی هستند، حذف دروس عمومی می‌تواند حجم قابل توجهی از بار سنگین کنکور را برای آنها کم کند. به طور قطع برای داوطلبان کنکور مطالعه کتاب‌های عمومی سه پایه تحصیلی اعم از کتاب‌های دین و زندگی، ادبیات، زبان و عربی (بجز انسانی) به صورت دقیق، بسیار سخت و دشوار است.

از طرفی دیگر، در سیستم نظام آموزشی ۳-۳-۶، دانش‌آموزان پایه دوازدهم باید در امتحانات نهایی شرکت کنند. بنابراین این داوطلبان کنکور در یک سال به صورت همزمان با چالش امتحانات نهایی و کنکور مواجه هستند. در این راستا حذف دروس عمومی رشته تجربی یک نقطه مثبت برای این داوطلبان خواهد بود و می‌توانند مدیریت بهتری روی دروس تخصصی داشته باشند.

پس اگر شما داوطلبان می‌خواهید از فرصت سازمان سنجش و آموزش کشور برای پذیرش عادلانه داوطلبان در دانشگاه‌های برتر کشور به نفع خود استفاده کنید، باید از موقعیت تغییرات جدید و حذف دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور سراسری نهایت بهره را ببرید.

پس برای پیشی گرفتن از سایر رقبا، اقدام به برنامه‌ریزی مطالعاتی مناسبی کنید. البته حذف دروس عمومی از کنکور۱۴۰۳ به معنای غفلت و بی‌توجهی به این دروس نیست چرا که نمره این دروس روی معدل و رتبه دانشگاهی شما تاثیر مستقیم می‌گذارد.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

نقش سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور تجربی 1403 :

طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مربوط به کنکور 1402 و بعد از آن (کنکور 1405)، تاثیر سوابق تحصیلی (نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم) در نتیجه کنکور 40 درصد است و به صورت قطعی اعمال می‌شود. در واقع داوطلبانی که برای کنکور 1403 شرکت می‌کنند، لازم است بدانند که دروس عمومی از دفترچه کنکور حذف شده است و باید به صورت دو مرحله‌ای در آزمون کنکور سراسری شرکت کنند. این آزمون در دی ماه و تیر ماه برگزار می‌شود.

بر این اساس دانش‌آموزان پایه دهم که می‌خواهند کنکور بدهند، 60 درصد معدل پایه امتحانات نهایی سال یازدهم و دوازدهم در رتبه کنکور تاثیر می‌گذارد. بنابراین در این شرایط داوطلبان باید دروس تخصصی را تقویت کنند و به خاطر تاثیر نتیجه نمرات نهایی در کنکور 1403 باید پایه درسی خود را مورد توجه قرار دهند.

ضرایب دروس عمومی کنکور تجربی ۱۴۰۳ :

ضرایب دروس عمومی کنکور تجربی ۱۴۰۳

ضرایب دروس عمومی و تخصصی برای داوطلبان کنکور از اهمیت زیادی برخوردار است و اغلب برنامه مطالعاتی خود را متناسب با آنها تدوین می‌کنند. در سال‌های گذشته در جلسه کنکور تجربی، نخستین دفترچه‌ای که در اختیار داوطلبان قرار می‌گرفت، دفترچه دروس عمومی تجربی در اختیار داوطلبان قرار می‌گرفت تا به سوالات آن پاسخ دهند.

اما با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، تمام دروس عمومی اعم از ادبیات فارسی، عربی، معارف و زبان خارجی در تمام گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان حذف شده است. با این اوصاف، تاثیر معدل در کنکور داوطلبان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در ادامه جدول ضرایب دروس عمومی کنکور تجربی به انضمام ضرایب جدید دروس در سوابق داوطلبان را ذکر کرده‌ایم تا مقایسه بهتری در این زمینه داشته باشید.

ضرایب دروس عمومی در کنکور ( پیش از حذف دفترچه سوالات)

مواد امتحانی ضرایب

زبان و ادبیات فارسی 4

زبان عربی 2

فرهنگ و معارف اسلامی 3

زبان خارجه 2

با توجه به حذف دروس عمومی تجربی در کنکور پیشنهاد می‌شود که دانش‌آموزان در برنامه‌ریزی‌های خود این دروس را به صورت تشریحی مطالعه کنند تا آمادگی بیشتری در امتحانات نهایی داشته باشند. ضرایب سوابق تحصیلی در دیپلم نظام جدید 3-3-6 کنکور سراسری در ادامه ارائه شده است.

بیشتر بدانید: تحصیل در رشته پزشکی خارج از کشور

ضرایب سوابق تحصیلی در دیپلم نظام جدید 3-3-6 کنکور سال 1403

گروه علوم تجربی

عمومی فارسی 3 21/93

عربی، زبان قرآن 39/05

تعلیمات دینی 316/52

زبان خارجی 311/8

سلامت و بهداشت 3/44

علوم اجتماعی 2/56

تخصصی ریاضی 3 6/88

زیست شناسی 312/02

فیزیک 36/19

شیمی 39/91

 کلام آخر

دروس عمومی رشته تجربی

با توجه به تغییرات کنکور و حذف درس های عمومی رشته تجربی ، یکی از مهم‌ترین دغدغه بسیاری از داوطلبان آزمون سراسری این است که چگونه برای کنکور ۱۴۰۳ برنامه‌ریزی کنند. چرا که برنامه‌ریزی از مهم‌ترین اصول و عوامل موفقیت در کنکور سراسری به شمار می‌رود. در این رابطه توصیه می‌کنیم که حتما با کارشناسان و مشاوران آکادمی سیمیا ارتباط بگیرید تا در این زمینه شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند و زمینه پیشرفت و موفقیت شما را در کنکور سراسری 1403 فراهم سازند.

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور به درستی پاسخ دهند.

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور تجربی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

 

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط