بهترین کلاس کنکور دوازدهم در آکادمی سیمیا

جدیدترین تغییرات کنکور و تاثیر آن بر داوطلبان

محتوای جدول

کنکور که در کشور ما به عنوان غول ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی شناخته می‌شود، به صورت یک آزمون سراسری برگزار می‌شود و داوطلبان به مدت 4 ساعت با هم به رقابت می‌پردازند. البته نحوه‌ی پذیرش و قوانین آن در سال های اخیر دچار تحولاتی شده و این تغییرات کنکور نیز تصویب شده است.

در جدیدترین تغییرات کنکور و در جلسه 863 شورای عالی فرهنگی، مصوب شد که از سال 1402، سهم پذیرش دانشجویان از طریق آزمون به 40 درصد کاهش یابد و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی، 60 درصد از سهم پذیرش را به خود اختصاص دهد.

در دو سال گذشته حدود 4 بار بحث تغییرات کنکور در کشور مطرح شده است، این در حالی‌ست که دانش آموزان برای شرکت در کنکور سراسری باید حداقل طی مدت 3 سال آمادگی لازم را کسب کنند و این تغییرات کنکور طی این مدت مکررا ذهن داوطلبان را دچار تشویش می‌کند.

تغییرات کنکور 1403 :

تغییرات کنکور 1403

پس از اعتراضات فراوان داوطلبان در خصوص تاثیر مستقیم سوابق تحصیلی در نتیجه‌ی کنکور، جلسه‌ای به همین منظور جهت تجدید نظر در محاسبه‌ی تاثیر نمرات سوابق تحصیلی شرکت کنندگان کنکور در مجلس تشکیل شد و در آن هدف لغو مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که گویا این اتفاق هم افتاد.

طبق اخباری که رسیده لغو شدن بند های این مصوبه به این معناست که شرایط برگزاری کنکور به قبل از سال 1402 باز می‌گردد. به طور کلی این بازگشت به این معناست که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور فقط به صورت تاثیرات مثبت لحاظ می‎‌شود.

بیشتر بدانید : دروس تخصصی کنکور انسانی

اهمیت دروس عمومی در کنکور 1403 :

با توجه به گفته های بالا، نگرانی داوطلبان برای دروس عمومی بالا رفته و این سوال پیش می‌آید که با شرایط موجود آیا دروس عمومی به کنکور باز می‌گردد یا خیر؟ برای جواب این سوال باید گفت زمانی که مصوبه عالی شورای انقلاب فرهنگی لغو شود بدین معناست که شرایط کنکور به قبل از سال 1402 باز می‌گردد و این یعنی مشابه سال های گذشته در کنکور 1403، دروس عمومی را خواهیم داشت.

شاید این خبر خوشحال کننده ای برای شما نباشد و این نگرانی را داشته باشید که دروس عمومی را مطالعه نکرده‌اید، اما جای نگرانی نیست، چرا که تغییرات کنکور برای تمامی داوطلبان یکسان می‌باشد و باقی شرکت کنندگان کنکور سراسری نیز همین شرایط را تجربه می‌کنند.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1403

سوابق تحصیلی در کنکور سال 1403 فقط تاثیر مثبت دارد، تاثیر مثبت به چه معناست؟ یعنی سوابق تحصیلی داوطلب فقط در صورتی تاثیر داده می‌شوند که رتبه‌ی داوطلب را بهتر کند، در صورتی که در تاثیر قطعی معدل، هم تاثیر منفی و هم مثبت برای داوطلب اعمال خواهد شد. طبق شنیده ها، مجلس تصمیم بر این دارد که این تغییرات را تا سال 1406 مثبت و پس از آن طرح تاثیر قطعی معدل را در کنکور سراسری تصویب کند.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

آیا تغییرات کنکور به نفع داوطلبان است؟

آیا تغییرات کنکور به نفع داوطلبان است؟

حال باید دید که آیا این تغییرات به نفع داوطلبان است یا خیر؟ نظرات شرکت کنندگان در این باره قطعا متفاوت خواهد بود اما به طور کلی و به چند دلیل این تغییرات به نفع داوطلبان است:

• درباره‌ی تقلب در امتحانات نهایی بحث بسیار است و هنوز نمی‌توان گفت در این امتحانات میزان تقلب به صفر می‌رسد، بنابراین تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور معیار عادلانه ای نیست.

• امتحانات نهایی امسال، نسبت به سال‌های قبل سخت تر برگزار شد و به همین ترتیب دانش آموزانی که قبلا در امتحانات شرکت کرده بودند نمرات بهتر، و به دنبال آن تراز بهتری نیز داشتند. در نهایت دغدغه‌ی ترمیم معدل و امتحانات نهایی و تشریحی یکی از مشکلات پیش روی داوطلبان بود که در تغییرات کنکور 1403 تا حد زیادی رفع می‌شود.

آیا تغییرات جدید کنکور 1403 قطعی است؟

اجرا شدن این طرح بستگی به تایید شورای نگهبان دارد و در این باره هنوز خبر رسمی منتشر نشده است. اما گفته می‌شود در جلسات مجلس تاکید شده که این طرح برای کنکور 1403 اجرایی شود، یعنی تاثیر سوابق تحصیلی تا سال 1406 مثبت باشد و شرایط کنکور به قبل از سال 1402 بازگردد.

احتمالا شما با شنیدن این اخبار مضطرب شده و احساس سردرگمی پیدا خواهید کرد، بهتر است تا قطعی شدن اخبار مربوط به تغییرات کنکور سراسری طبق برنامه‌ی خودتان پیش بروید.

به ترمیم معدل نیاز داریم؟

با توجه به اینکه سال‌هاست بحث حذف کنکور و پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی مطرح می‌شود، بهتر است همواره بهترین عملکرد را در امتحانات داشته باشید و داوطلبان پشت کنکوری نیز اگر دارای شرایط هستند، نسبت به ترمیم معدل خود هر چه سریع‌تر اقدام کنند.

چرا که حتی در صورتی که تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری مثبت باشد هم یک معدل خوب همیشه به نفع شما خواهد بود، با این تفاوت که در این شرایط فشار و استرس تاثیر قطعی معدل در کنکور از روی دانش آموزان برداشته می‌شود. با این وجود ترمیم معدل برای داوطلبان اجباری نمی‌باشد و شما می‌توانید همان زمان را صرف تست زنی و خواندن درس های آزمون بکنید.

بیشتر بدانید : پیش‌بینی سوالات کنکور

تاریخ برگزاری کنکور 1403

تاریخ برگزاری کنکور 1403

کنکور در سال 1402 در دو مرحله و ماه های دی و تیر برگزار شد. در کنکور دی ماه معمولا داوطلبانی شرکت کردند که در سال گذشته تا رسیدن به رتبه‌ی مورد نظر فاصله‌ی کمی داشته و می‌توانستند نقاط ضعف خود را در این مدت کوتاه شناخته و اصلاح کنند، پس نیازی نیست که این فرد برای شرکت در کنکور سراسری یک سال کامل صبر کند، اما شرکت در کنکور دی ماه برای داوطلبانی که آمادگی کافی را نداشته و یا سال دوازدهمی ها فشار روانی و استرس زیادی را با خود به همراه داشت.

امسال کنکور در ماه های اردیبهشت و تیر برگزار می‌شود.

سخن آخر

در ماه های اخیر خبرهایی درباره‌ی کنکور 1403 منتشر شد، قرار بر تاثیر مثبت سوابق تحصیلی و لغو تغییرات شد. این تغییرات بسیاری از داوطلبان را خوشحال کرد و گویا بار روانی زیادی را از روی آن‌ها برداشت. ما در این مقاله بخش کوچکی از تغییرات و تاثیرات آن را بررسی کردیم و سعی کردیم اطلاعات مورد نیاز شما در این زمینه را فراهم آوریم. امید است با این اطلاعات میزان آمادگی شما برای آزمون سراسری کنکور به حداکثر رسیده و بهترین نتیجه را دریافت کنید.

تغییرات کنکور

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور به درستی پاسخ دهند.

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور تجربی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط