همه چیز در مورد کنکور انسانی در اکادمی سیمیا

راهنمای جامع برای کنکور تجربی: ساختار آزمون و راهکارهای موفقیت

محتوای جدول

رشته‌ی تجربی هرساله در صدر جدول پرطرفدار ترین و پر متقاضی ترین رشته قرار دارد. تعداد زیاد شرکت کنندگان این رشته باعث شده است که رقابت در آن بسیار سخت و نفس گیر باشد. دانستن همه چیز در مورد کنکور تجربی می‌تواند به شما کمک کند که با علم بیشتر و کمی آسان تر در رشته و دانشگاه دلخواه خود قبول شوید.

فهمیدن برخی نکات جزئی در این زمینه شاید بتواند شما را حتی در این راه چندین قدم به جلو بیاندازد. در کنکور سراسری تجربی کسانی پیروز میدان هستند که از شرایط و راهکار ها اطلاع کامل دارند و تلاش و پشتکار را هیچ گاه رها نکردند.

ما در این مقاله می‌خواهیم همه چیز در مورد کنکور تجربی را به شما بگوییم. فهمیدن همه چیز در مورد کنکور تجربی، برای هر دانش آموز و داوطلب کنکوری واجب و ضروری‌ست.

بیشتر بدانید: تحصیل در رشته پزشکی خارج از کشور

همه چیز در مورد کنکور تجربی:

همه چیز در مورد کنکور تجربی

به طور کلی کنکور تجربی هر ساله در نوبت صبح و راس ساعت 8 در حوزه های امتحانی مختلف برگزار می‌شود و تا ساعت 12:10 ظهر ادامه دارد. یعنی داوطلبان 4 ساعت و 10 دقیقه زمان دارند تا به سوال ها پاسخ دهند. در کنکور تجربی جمعا 9 ماده درسی وجود دارد که شامل دروس عمومی و اختصاصی می‌شود.

دفترچه‌ی عمومی شامل دروس: ادبیات فارسی، عربی، دین و زندگی و زبان انگلیسی می‌شود و دفترچه‌ی سوالات تخصصی این رشته نیز شامل: زیست شناسی، فیزیک، شیمی، زمین شناسی و ریاضی است.

رشته‌ی تجربی علاوه بر پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، رشته های کاربردی و مهم دیگری نیز دارد که آن ها را به صورت زیر برای شما شرح داده ایم:

فیزیوتراپی بیوتکنولوژی شنوایی سنجی دامپزشکی بینایی سنجی

اتاق عمل رادیولوژی تغذیه پرتو درمانی علوم آزمایشگاهی

پرستاری مامایی کاردرمانی زیست شناسی گفتار درمانی

هوشبری مهندسی کشاورزی شیمی زمین شناسی اعضای مصنوعی

با توجه به موارد گفته شده و تعداد بالای شرکت کنندگان این رشته در آزمون سراسری ورودی دانشگاه ها، دستیابی به هر کدام از رشته های نام برده، نیازمند تلاش بسیار و رتبه های عالی است.

بیشتر بدانید : دروس تخصصی کنکور انسانی

تغییرات جدید کنکور تجربی 1403 :

تغییرات در نحوه‌ی برگزاری آزمون تجربی و همچنین تغییرات در کتب درسی از مواردی هستند که داوطلبان و دانش آموزان باید به طور دقیق از آنها باخبر باشند. زیرا با اطلاع کامل از جزئیات کنکور شانس بیشتری برای موفقیت در آن کسب می‌کنند.

• برگزاری کنکور، دوبار در سال
امسال هم مانند سال گذشته، کنکور سراسری دو نوبت در سال برگزار می‌شود. نوبت اول کنکور 1403 در دی ماه 1402، و نوبت دوم آن در تیرماه 1403 برگزار می‌شود. برگزاری کنکور سراسری در دو نوبت، این امکان را به داوطلبان می‌دهد که شانس خود را دوبار متوالی امتحان کنند و پس از یک بار ناامید نشوند.

• حذف دفترچه‌ی عمومی
داوطلبان آزمون سراسری 1403، از خواندن دروس عمومی معاف شدند. طبق آخرین تغییرات کنکور، دروس عمومی از دفترچه‌ی سوالات حذف شده و تاثیر خود را در سوابق تحصیلی دانش آموزان و داوطلبان دارد.

• افزایش تاثیر سوابق تحصیلی
با توجه به حذف دروس عمومی از کنکور تاثیر سوابق تحصیلی در سال های اخیر در نتایج کنکور بیشتر شده است به صورتی که در کنکور 1401 شاهد تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی در نتایج بودیم.

مشاوره برای کنکور تجربی :

مشاوره برای کنکور تجربی

بهره گیری از تجربیات یک فرد با تجربه و کاربلد در زمینه‌ی کنکور که آن را مشاور می‌نامیم، مسیر موفقیت و رسیدن به هدف را برای ما روشن می‌سازد. مشاور ها به علت تجربه‌ی زیادی که طی چندین سال کسب کرده‌اند، راه و چاه این مسیر را می‌شناسند و می‌تواند یک مشوق خوب در این زمینه برای شما باشد.

یک مشاور کاربلد به شما نحوه‌ی درس خواندن، مدیریت زمان، نحوه‌ی برنامه ریزی، اصول تست زنی و حتی اصول غلبه بر استرس را می‌آموزد و شما را برای آزمون سراسری آماده می‌کند. مشاوران همه چیز در مورد کنکور تجربی را می‌دانند و به شما منتقل می‌کنند.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

مطالعه برای کنکور را از چه زمانی آغاز کنیم؟

مطالعه برای کنکور را از چه زمانی آغاز کنیم؟

بهتر است درس خواندن برای کنکور تجربی را از تابستان آغاز کنیم، در این صورت زمان کافی برای مطالعه، یادگیری انواع روش های تست زنی و یادگیری دروس پایه داریم و با اندکی تلاش و پشتکار می‌توانیم از رقیبان جلو بیفتیم.

اما به طور کلی زمان شروع مطالعه برای کنکور، برای هر داوطلب با توجه به ویژگی های او متفاوت است، برخی حتی مطالعه برای کنکور را از سال دهم و یازدهم مدرسه آغاز می‌کنند.

بیشتر بدانید : پیش‌بینی سوالات کنکور

برنامه ریزی برای کنکور تجربی :

برنامه ریزی مهم ترین قسمت مطالعه برای کنکور است. تنها کسانی می‌توانند یک برنامه‌ی دقیق و کامل داشته باشند که همه چیز در مورد کنکور تجربی را بدانند. داوطلبان با برنامه ریزی می‌توانند مفید ترین استفاده را از زمان خود داشته باشند و با فهمیدن همه چیز در مورد کنکور تجربی، می‌دانند که چگونه، کدام قسمت و چه مقدار درس بخوانند.

مشاور کنکور تجربی می‌تواند شما را در برنامه ریزی برای کنکور راهنمایی کند. با کمک مشاور، برنامه ریزی برای شخص شما، با توجه به ویژگی های شخصیتی خودتان طراحی می‌شود.

ساعت مطالعه مناسب برای قبولی در کنکور تجربی :

خیلی از داوطلبان کنکوری فکر می‌کنند اگر ساعت مطالعه‌ی به شدت زیادی داشته باشند، لزوما در آزمون سراسری و رشته‌ی دلخواه پذیرفته می‌شوند، اما این چنین نیست! ساعت مطالعه‌ی زیاد، حجم مطالب شما را کم می‌کند اما مهم‌ترین مسئله این است که شما مطلب را متوجه شوید و در ذهن شما بماند.

ساعت مطالعه برای هر فرد با توجه به ویژگی های او، متفاوت است. برخی یک مطلب را با 1 ساعت مطالعه فرا می‌گیرند اما ممکن از داوطلبی برای همان مطلب 3 ساعت زمان اختصاص دهد.

• ساعت مطالعه روزانه
اگر دانش آموز هستید و به مدرسه می‌روید، بهتر است روزانه بین 6 الی 7 ساعت مطالعه‌ی مفید داشته باشید. اما اگر داوطلب پشت کنکوری هستید، با توجه به شرایط بهتر است روزانه بین 12 الی 14 ساعت از زمان خود را به مطالعه برای کنکور اختصاص دهید.

• ساعت مطالعه هفتگی
اگر ساعات مطالعه‌ی شما در هفته زیر 45 ساعت باشد، احتمالا شما در درس خواندن کم کاری می‌کنید. اگر این زمان بین 45 تا 60 ساعت باشد، در این رابطه وضعیت متوسطی دارید و اگر این عدد در هفته 65 ساعت را بگذراند، می‌توان گفت ساعت مطالعه‌ی شما در وضعیت خوبی قرار دارد.

سخن پایانی

همه چیز در مورد کنکور تجربی شما را به سمت موفقیت هدایت می‌کند اما کافی نیست. همه‌ی این موارد برای کمک به موفقیت شما گفته شد اما فهمیدن و رعایت این نکات بدون تلاش و پشتکار مداوم شما نه تنها اثری ندارد، بلکه ممکن است تاثیر عکس داشته باشد.

همه چیز در مورد کنکور تجربی

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور به درستی پاسخ دهند.

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور تجربی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط