ضرایب دروس کنکور ریاضی در آکادمی سیمیا

آشنایی با ضرایب دروس کنکور ریاضی و تأثیر آن در نمره‌دهی ۱۴۰۳

محتوای جدول

هدف هر داوطلب از شرکت در کنکور سراسری، رسیدن به رویای خود و دستیابی به آن است. داوطلبان برای رسیدن به هدف خود باید مواردی نظیر برنامه ریزی، تلاش و پشتکار و شرکت در انواع آزمون های آزمایشی و مهارت تست زنی را تقویت کنند.

یکی از فاکتور هایی که در تمامی موارد گفته شده دخیل است، بحث ضرایب دروس کنکور ریاضی است. داوطلبان و دانش آموزان کنکوری برای موفقیت هرچه بیشتر، بهتر است که از این ضرایب دروس کنکور ریاضی اطلاعات کاملی داشته باشند.

ضرایب کنکور ریاضی به ما اهمیت هر درس را نشان می‌دهد. بنابراین یکی از ارکان اصلی برنامه ریزی برای آزمون سراسری، اطلاع کامل از ضرایب دروس کنکور ریاضی ۱۴۰۳ است.

بیشتر بدانید: تحصیل در رشته پزشکی خارج از کشور

ضرایب دروس کنکور ریاضی :

درس های اختصاصی رشته‌ی ریاضی، تعداد کمی دارند و با کمی اطلاعات و برنامه ریزی صحیح می‌توان با صرف زمان برای این درس ها، نتیجه‌ی دلخواه خود را گرفت. ضرایب دروس کنکور ریاضی به شرح زیر می‌باشد:

 درس ریاضی: ضریب ۱۲
 درس فیزیک: ضریب ۹
 درس شیمی: ضریب ۷

اهمیت ضرایب دروس کنکور ریاضی :

ضرایب دروس کنکور ریاضی

با فهمیدن ضرایب دروس مختلف در کنکور ۱۴۰۳، می‌توان برنامه‌ی خود را با صرفه جویی بیشتر در زمان و بازدهی بیشتر در مطالب تنظیم کرد. با توجه به ضرایب دروس مختلف، متوجه خواهید شد که برای هر درس باید چقدر زمان بگذارید یا به عبارتی هر درس ارزش چقدر زمان گذاشتن را دارد. برای مثال در اهمیت ضرایب دروس کنکور ریاضی ۱۴۰۳، برای ریاضی با ضریب ۱۲ باید وقت بیشتری نسبت به شیمی با ضریب ۷ گذاشت.

بیشتر بدانید : پیش‌بینی سوالات کنکور

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۳ :

برای قبولی در کنکور سراسری، بجز رتبه‌ی آزمون شما، معدل شما نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و روی رتبه‌ی نهایی تاثیر دارد. این تاثیر معدل در سال های قبل به صورت مثبت بود، به این معنا که اگر تاثیر سوابق تحصیلی در رتبه‌ی کنکور تاثیر مثبتی باشد، اثر داده می‌شود، اما اگر این تاثیر باعث بدتر شدن رتبه‌ی داوطلب شود، ترتیب اثر داده نمی‌شود.

بر اساس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، داوطلبانی که دیپلم خود را در یکی از رشته های علوم تجربی، علوم انسانی، ریاضی و فیزیک و معارف کسب نموده‌اند، تاثیر ضرایب دروس کنکور ریاضی ۱۴۰۳ در آنها ۵۰ درصد قطعی خواهد بود. بنابراین داوطلبان و دانش آموزانی که از معدل خوبی برخوردار نیستند، به همان میزان در نتیجه‌ی کنکور سراسری تاثیر می‌گذارد.

تاثیر ضرایب سوابق تحصیلی هر درس در کنکور دیپلم نظام جدید ۱۴۰۳ :

تاثیر معدل در کنکور 1403

توجه داشته باشید که تمامی زیر گروه ها در هر گروه آزمایشی در کنکور ۱۴۰۳ حذف شده است و داوطلبان و دانش آموزان کنکوری، با توجه به اینکه دیپلم آنها در کدام نظام تحصیلی جای دارد، در هر درس سوابق تحصیلی خود، از ضرایب مختلفی برخوردار می‌شوند.

با توجه به اطلاعیه های سازمان سنجش در خصوص ضرایب دروس و تاثیر آن در کنکور ۱۴۰۳، ضرایب کنکور هر درس در دیپلم نظام جدید را برای کنکور سراسری ۱۴۰۳ برای شما شرح داده ایم:

ضرایب دروس عمومی

ضرایب دروس عمومی در زیر گروه ریاضی به شرح زیر می‌باشد: فارسی ۳: ۶۴/۱۸
 عربی ۳: ۸۰/۷
 تعلیمات دینی ۳: ۲۳/۱۴
 زبان خارجی ۳: ۱۷/۱۰
 سلامت و بهداشت: ۹۶/۲
 علوم اجتماعی: ۲۰/۲

ضرایب دروس اختصاصی
ضرایب دروس تخصصی در زیر گروه ریاضی برای آزمون سراسری ۱۴۰۳ به شرح زیر خواهد بود: حسابان ۲: ۸۶/۹
 هندسه ۳: ۸۲/۵
 ریاضیات گسسته: ۹۳/۴
 فیزیک ۳: ۹۸/۱۳
 شیمی ۳: ۴۱/۹

با توجه به اینکه در سال های اخیر، دروس عمومی از کنکور حذف شده اند، اما تاثیر آنها در سوابق تحصیلی داوطلبان و دانش آموزان کنکوری دیده می‌شود. بنابراین داوطلبان می‌توانند با مطالعه‌ی دروس عمومی و کسب نمرات عالی، شانس خود را در آزمون سراسری برای کسب رتبه ای بهتر بالا ببرند و از باقی رقبا جلو بیفتند.

بیشتر بدانید : مشاوره ی رایگان کنکور تجربی

روش مطالعه‌ی ریاضی کنکور :

روش مطالعه‌ی ریاضی کنکور

ریاضی یکی از درس های سخت برای کنکور سراسری محسوب می‌شود که خواندن آن نیازمند زمان و دقت کافی می‌باشد. در قدم اول برای مطالعه این درس نیاز به یادگیری عمیق است. شما ابتدا باید دروس و مطالب ریاضی را عمیقا یاد گرفته و سپس به حفظ و استفاده از فرمول های آن بپردازید.

یادگیری عمیق باعث می‌شود که فرمول های ریاضی، هرچند پیچیده و سخت، در خاطر شما بماند. در ادامه مطالعه‌ی ریاضی کنکور نیازمند تمرین و تکرار زیاد است. پس از آنکه مطالب را به طور عمیق فرا گرفتید و آنها را در حل مسائل به کار بردید، نیاز است که با تمرین و تکرار زیاد، مهارت خود را در حل مسائل و استفاده از فرمول های ریاضی بالا ببرید.

در قدم بعدی، زمانی که پس از تکرار و تمرین زیاد روی مسائل ریاضی مسلط شدید، زمان آن رسیده که تست زنی را شروع کنید. تست زنی نیز نیازمند تمرین و تکرار مداوم و بسیار است. مطالعه و تمرین تست کنکور سال های اخیر نیز کمک فراوانی به تسلط و موفقیت شما در کنکور ریاضی می‌کند.

و در آخر هیچ وقت نباید بحث مرور مطالب را فراموش کنید. مرور کردن به شما کمک می‌کند که مطالبی که فرا گرفته‌اید را در ذهن خود تثبیت کنید و یا مطالبی که در طول یادگیری فراموش کرده‌اید، در خاطر شما زنده شود. از آنجایی که مطالب ریاضی بسیار گسترده و زیاد می‌باشد، بهتر است در هنگام مطالعه اقدام به خلاصه نویسی کنید تا مرور دروس را راحت تر و دقیق تر انجام دهید.

در هنگام مرور کردن، تمرین دوباره‌ی تست هایی که قبلا اشتباه زده‌اید را فراموش نکنید. این کار از اشتباهات شما در آزمون سراسری جلوگیری و در بحث تست زنی نیز به شما کمک بسیار می‌کند.

بیشتر بدانید : دروس تخصصی کنکور انسانی

سخن پایانی

با توجه به نکات گفته شده در این مقاله، ضرایب دروس کنکور ریاضی تاثیر زیادی در برنامه ریزی صحیح و موفقیت داوطلبان و دانش آموزان کنکوری دارد. توجه به این ضرایب شما را به رتبه‌ی دلخواه نزدیک می‌کند. البته که بهتر است در این راه از یک مشاور حرفه‌ای و با تجربه کمک بگیرید.

مشاور به شما راهنمایی می‌کند که از این ضرایب در نحوه‌ی درس خواندن، نحوه‌ی زمانبندی و به طور کلی برنامه ریزی خود چطور استفاده کنید که به هدف خود نزدیک تر شوید. امیدواریم مباحث گفته شده در این مقاله به موفقیت شما در کنکور سراسری کمک کرده باشد.

ضرایب دروس کنکور ریاضی

در کلاس‌های آکادمی سیمیا که توسط نخبگان علمی و دانشگاهی برگزار می‌شود، با استفاده از جدیدترین متدهای آموزشی به دانش‌آموزان کمک می‌کنند تا ضمن یادگیری مفاهیم پایه و اصولی دروس تخصصی بتوانند به نمونه سوالات کنکور ریاضی به درستی پاسخ دهند.

پس اگر به دنبال رسیدن به رتبه‌های برتر کنکور سراسری و رشته‌های برتر دانشگاهی هستید، حتما برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از بهترین منابع کنکور تجربی با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با توجه به این ویژگی‌ها، آکادمی سیمیا به عنوان بهترین برگزارکننده کلاس کنکور تجربی در ایران شناخته می‌شود. این آکادمی با تمرکز بر کیفیت آموزش و ارائه منابع کامل و متناسب با نیاز دانش‌آموزان، به آنها کمک می‌کند تا به بهترین شکل ممکن برای کنکور آماده شوند. برای دریافت مشاوره رایگان و بهترین ایده ها با کارشناسان آکادمی سیمیا در تماس باشید.

با آکادمی سیمیا آشنا شوید

Share:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط